Pajula: Eesti ei peaks laenu võtma

 (179)
Hardo Pajula
Foto: Andres Putting

SEB ökonomist Hardo Pajula arvab, et riigilaenu võtmine toob ilmselt kaasa kiire majandushävingu. Sellepärast tuleb poliitikutel laenu vältimiseks tehtud raskeid otsuseid põhjendada "suurele hulgale inimestele, kelle lemmikansambliks on Meie Mees."

Kui mõistlik oleks riigilaenu võtmine Eesti jaoks, küsis ajakiri Saldo Hardo Pajulalt.

"Sõltub, milleks laenu kasutada. Eks see riskantne lugu ole - kui juba hakatakse võtma, siis… Ilma sotsiaalsfääri oluliselt reformimata on laenu võtmine mõistlik võib-olla ainult selles mõttes, et toob kataklüsmi, kus pööre peab toimuma, lihtsalt kiiremini kohale," vastas Pajula.

Lääneriikide rahvastiku vananemise kontekstis on hoolekanderiiki tema sõnul järjest kallim ülal pidada. "Kui keegi oleks valmis seda finantseerima, siis miks mitte lõputult võlgu elada. Aga nagu Kreeka puhul näeme, ühel hetkel see valmisolek katkeb. Mis siis, kui sulle ei anta enam laenu? Pigem sellisesse seisu mitte sattuda," soovitas ökonomist.

"Sinna mittesattumine eeldab väga valusaid otsuseid ja nende selgitamist pretensioonikalt rumalatele inimestele. Suuresti on poliitikute kirumine ülekohtune, sest nad peavad meeldima suurele hulgale inimestele, kelle lemmikansambel on Meie Mees," oli Pajula karm.