Palgakasv hoiab ehitushinnad tõusutrendis, tootmine muutub aga üha odavamaks

 (13)
Ehitusplats
EhitusplatsFoto: Ivar Soopan, Maaleht

Kui ehitushinnaindeksi muutus oli 2019. aasta kolmandas kvartalis eelmise kvartaliga võrreldes 0,4% ja 2018. aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 2,1%, siis tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus oli 2019. aasta septembris võrreldes augustiga -0,1% ja võrreldes eelmise aasta septembriga -1,0%, selgub statistikaameti värsketest andmetest.

Ehitushinnaindeksit mõjutas kolmandas kvartalis võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga eelkõige tööjõu kallinemine, mis moodustas indeksi kogutõusust 57 protsenti. Eelmise kvartaliga võrreldes tõusid kulutused tööjõule 0,7% ja ehitusmaterjalidele 0,2%. Ehitusmasinatele tehtud kulude tase langes 0,1% võrra.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi muutus oli 2019. aasta kolmandas kvartalis võrreldes jooksva aasta teise kvartaliga 0,4% ja võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartaliga 2,4%.

Ehitushinnaindeksi arvutamisel kaasatakse neli ehitistegruppi: eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned.

Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust ehitusplatsi otsekulude tasemel. Otsekuludes arvestatavad ressursid jaotatakse kolme põhirühma: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal.

Tootjahinnaindeksit mõjutas septembris võrreldes eelmise kuuga keskmisest enam hinnalangus elektroonikaseadmete ja puittoodete tootmises, samuti hinnatõus metalltoodete ja toiduainete tootmises.

Seotud lood:

Eelmise aasta septembriga võrreldes mõjutas indeksit keskmisest enam hinnalangus elektroonikaseadmete tootmises, paberi ja pabertoodete tootmises. Samuti hinnatõus mäetööstuses ja toiduainete tootmises.

Ekspordihinnaindeks langes võrreldes augustiga 0,4%. Kõige rohkem langes elektrienergia, põllumajandussaaduste ja puittoodete hind ning tõusis rõivaesemete, naftasaaduste ning jookide hind. Eelmise aasta septembriga võrreldes langes ekspordihinnaindeks 2,0%.

Impordihinnaindeks tõusis võrreldes augustiga 0,2%. Keskmisest enam tõusis nahast toodete ja jalatsite, põllumajandussaaduste ning erinevate masinate ning seadmete hind, samal ajal langes ehitusmaterjalide ning paberi ja pabertoodete hind. Võrreldes 2018. aasta septembriga langes impordihinnaindeks 0,8%.