Palk kasvab? Milline saab olema tööturu seis 2017. aastal?

 (4)
Palk kasvab? Milline saab olema tööturu seis 2017. aastal?
Foto: Karli Saul

CV Keskus.ee igasügisene tööturu-uuring näitab, et Eestis tegutsevad ettevõtted lähenevad 2017. aastale optimistlike värbamisplaanidega - kaks kolmandikku soovib värvata lisatööjõudu, pooled plaanivad uute töökohtade loomist ja kolmandik tööandjatest plaanib palgatõusu.

„Meie igasügisesel tööturu-uuringul on tänase seisuga osalenud juba üle 750 tööandja, kelle alluvuses töötab ligikaudu 80 000 töövõtjat," ütles CV Keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt. „Niivõrd esindusliku valimiga uuringust saame järeldada, et ettevõtjate vajadus palgata uusi töötajaid on kasvanud - tervelt kaks kolmandikku küsitletuist kavandab uute töötajate palkamist, pooled uute töökohtade loomist ning kolmandiku arvates seisab ees ka palgatõus."

Henry Auväärt sõnas, et koguni 73,4% tööandjatest soovib järgmisel poolaastal palgata uusi töötajaid. „Kolmandik neist plaanib palgata ühe uue töötaja, viiendik kaks ja neljandik kolm kuni viis uut töötajat," lausus Henry Auväärt. „Uute töötajate palkamise plaan on kiirelt kasvanud - 2015. aasta tööturu-uuringus plaanis lisatööjõudu palgata 60,6% tööandjatest. Suurenenud tööjõuvajadus tuleneb ühelt poolt sellest, et tänavu on paljudes valdkondades olnud töötajate leidmine tunduvalt keerukam kui varem ja enam kui pooltel tööandjatel on vajalikke töötajaid puudu. Lisaks on noored põlvkonnad püsimatud ja soovivad töökohta vahetada keskmiselt iga 2-3 aasta tagant, mis seab tööandjad valiku ette - kas tõsta palka ja proovida töötajale leida uusi väljakutseid ettevõttesiseselt või palgata uus töötaja."

Seotud lood:

Uusi töökohti plaanib tuleval aastal Henry Auväärti kinnitusel luua 55,6% tööandjatest. „Siingi on võrreldes eelmise aastaga näha kasvutrendi - mulluses uuringus teatas uute töökohtade loomise plaanist 46,7% küsitletuist."

Henry Auväärt lisas, et kolmandik küsitletuist, 33,2%, plaanib uueks aastaks palgatõusu. Plaanitav palgatõus jääb enamasti 10% piiridesse. „Tervelt 91,4% palgatõusu plaanivatest tööandjatest kavatseb palku korrigeerida kuni 10%," lausus Henry Auväärt. „41,7% tööandjatest ei plaani palku korrigeerida, 22,8% ei ole täna veel palgamuutuste osas oma otsust langetanud ja 2,3% tööandjatest plaanib palku hoopis langetada."

CV Keskus viib suurt tööandjate tööturu-uuringut läbi kord aastas, sügisel. „Uuringus osalevad tööandjad on läbilõige Eesti ettevõtetest, nii ettevõtte suuruse poolest kui ka tegevusvaldkonniti ning piirkonniti," lisas Henry Auväärt. „Uuringu tulemused, mis täpsustavad, kuidas on tööandjad tööjõupuudusele reageerinud, selguvad novembri keskel."