"Panama pakett" on Eesti ärimeeste vana tuttav, maksuparadiisiga on oma suhe ka Savisaarel

 (108)
"Panama pakett" on Eesti ärimeeste vana tuttav, maksuparadiisiga on oma suhe ka Savisaarel
Panama CityFoto: Scanpix/AFP

Kuigi seoses Mossack Fonseca andmelekkega ei ole veel Eesti kodanikega seonduvat konkreetset infot välja ilmunud, siis on varasemast teada mitmeid juhtumeid, kus tuntud Eesti inimesed on sattunud ajakirjanduse huviorbiiti seoses Panama-suunaliste tehingutega.

Viis aastat tagasi kirjutas Eesti Ekspress, et tänaseks korruptsioonikahtlusega ametist kõrvaldatud Tallinna linnapea Edgar Savisaare võlausaldajate sekka kuulub ka Panama firma Pipa Business Corporation. Lehe andmetel võttis Savisaar ettevõttelt 2009. aasta novembris 2,7 miljonit krooni (172 500 eurot) laenu. Kusjuures ettevõte asutati paar kuud enne Savisaarele laenu andmist. Panama äriregistri andmeil on Pipa omanikuks järgmine salapärane firma.

Linnapeana pidi ta võetud laenud avalikustama oma majanduslike huvide deklaratsioonis, kuid seda ta ei teinud. Kriminaalasja Savisaare suhtes ei algatatud, sest uurimisorganite hinnangul ei olnud selleks siiski otsest alust ning ka hilisem uurimine ei tuvastanud Savisaarel suuremat süüd kui see, et ta jättis majanduslike huvide deklaratsiooni korrektselt esitamata.

Ärileht kirjutas mõne aasta eest, et toonane riigikogulane Juku-Kalle Raid ajab koos reklaamiärimehe Marek Reinaasiga äri osaühingus Originaalne Keskus, mille kolmas parter on Panama äriühing Skymoon Trading S.A. Nii Reinaasalt kui riigikogulaselt päriti aru, kes peitub nende kolmanda, Panama maksuparadiisi varjunud äriühingu taga. Reinaas kinnitas, et tema see kindlasti ei ole, lisades, et ta ei ole ka pädev sellele küsimusele vastama. Raidi toona seda teemat kommenteerima ei saadudki.

Seotud lood:

ETV saade „Pealtnägija“ teatas 2012. aasta märtsis, et „eurotankistide“ abil on vaikselt likvideeritud umbes 500 probleemset Eesti ettevõtet - hädas firma müüakse Panama varifirmale, kes muudab ostetud firma nime ja paneb juhatusse välismaalased, keda pole võimalik kätte saada ning lõpuks firma kustutatakse äriregistrist.

ERR-i uudised vahendasid 2013. aasta veebruaris advokaadibüroo Varul vandeadvokaat Marko Kairjak sõnu, kes leidis, et praegu puudub mehhanism likvideerimisteenuste osutajate ehk nn "Panama pakettide" pakkujatega võitlemiseks.

"Panama pakett on teenus, kus majandusraskustesse sattunud äriühingu juhatuse liige või osanik müüb läbi teenuse oma osad mingile äriühingule või isikule, kelle elukoht on Eestist võimalikult kaugel, heal juhul väljaspool ELi," selgitas ta.

Kairjaki sõnul on skeemi mõte selles, et isikute kättesaamine hilisemates pankroti või kriminaalmenetluses on sisuliselt võimatu. "Tulemuseks on kriminaalmenetluse puhul selle lõpetamine, kuna olulisi tunnistajaid ei ole võimalik kätte saada," lausus ta.