Pangajuhid: riigi kehtestatud tulumaksu maksmise asemel oleksime saanud sajakonnale ettevõttele laenu anda

 (60)
Pangajuhid: riigi kehtestatud tulumaksu maksmise asemel oleksime saanud sajakonnale ettevõttele laenu anda
Foto: Rauno Volmar

Täna toimunud pangajuhtide ümarlaual tõi LHV panga juht Erki Kilu välja, et sellest aastast hakkasid Eesti pangad maksma tulumaksu, mille mõjud on erineva suurusega pankadele küll erinevad, ent pitsitab kõiki.

Erki Kilu sõnul on Eestis sedasorti tulumaksu kehtestamine ühele tegevussektorile väga unikaalne. "Erinevaid panku lööb see erinevalt, aga võime öelda, et sadakond ettevõtjat rohkem võiks Eestis praegu pankadelt laenu saada, ent paraku peavad täna pangad omakapitali arvelt tulumaksu ära maksma." LHV on tasunud riigile sel aastal 1,13 miljonit eurot.

Seega soovis Kilu valimisteks valmistuvatelt poliitikutelt rohkem järelemõtlemist selliste maksude kehtestamisel.

Swedbanki juhi Robert Kiti soov oli, et selle asemel, et panna aina enam raha n-ö betooni ja kasvatada majandust ehitustegevuse arvelt, peaks panustama hoopis teadus- ja arendustegevusse.

SEB panga juht Allan Parik juhtis tähelepanu, et oleks juba aeg, et ettevõtjad saaksid rohkem kaasa rääkida töötajate pensionipõlve puhul. "Selle asemel, et aktiivselt debateerida, kuidas lammutada pensionisüsteemi, võiksid poliitikud leida võimalusi, kuidas pensionisüsteemi raha juurde tuua. Ehk kuidas tuua massidesse tööandjapension. Praegu me toodame endiselt vaeseid pensionär," nentis Parik.