Pankade stressitest. Ühe Itaalia panga kapital hävines täielikult

 (3)
Pankade stressitest. Ühe Itaalia panga kapital hävines täielikult
Itaalia Monte dei Paschi pangakontorFoto: Scanpix/ AFP

Eile hilisõhtul avaldas Euroopa pankade üle järelevalvet tegev amet 51 suurpanga stressitesti tulemused, mis peaksid näitama kui vastupidavad on pangad kriisis.

Valdav enamus pankdest läbis testi. Itaalia Banca Monte dei Paschi di Sienal läks kõige kehvemini – panga kapital läks ekstreemsetes oludes negatiivseks. Itaalia pankade osas kardetigi viletsaid tulemusi.

Monte Paschi esmase järgu omavahendite osakaal kukkus raskete majandusolude testis miinus 2,4 protsendile.

Testis mängiti läbi kolm aastat kestev raske majandussurutis. Arvestati majanduslangusega, intressimäärade ja valuutakursside muutustega ja kinnisvarahindade kukkumisega. Analüütikud panid juba varem kahtluse alla stressitesti, kuna seal ei arvestata negatiivsete intressitasemetega, brexitiga ja testis ei osale ainsatki panka Portugalist ega Kreekast.

Viie Itaalia panga seas sai halvemuselt teise tulemuse UniCredit, kelle kapital langes 7,1 protsendini.

Alla nõutud minimaalse 4,5% taseme langes ka Allied Irish Banksi kapitalitase, milleks stressioludes kujunes 4,3%.

Tähelepanu alla satub taas Itaalia valitsus, kes kaalub eri võimalusi Monte Paschi kapitali tugevdamiseks. Stressitestis põrumine põhjustab spekulatsiooni, et pank vajab maksmaksja rahaga päästmist, kuid reedel teatas Itaalia riigikassa, et selliseid meetmeid ei ole tarvis.

Seotud lood:

„Suurte pankade seas olid tulemused oodatust paremad – sealhulgas Deutsche Banki ja Unicrediti osas,“ ütles Milaano Bocconi ülikooli äristrateegia professor Carlo Alberto Carnevale Maffe Bloombergile. „Jätkuvalt on murelapseks Monte Paschi, mis vajab kiiresti kapitali täiendamist.“

Enam kui kolmveerand pankadest suutis säilitada 8% esmaste omavahendiste taseme, mis on väga hea näitaja.

Reedel kinnitati Monte Paschi plaan kaasata investoritelt kapitali – juba kolmandat korda kahe aasta jooksul. Seekord püütakse välja lasta aktsiaid viie miljardi euro eest ehk enam kui viiekordse panga praeguse turväärtuse ulatuses. Lisaks plaanitakse maha laadida kogu halbade laenude portfell.