Pankrotihirmus autokoolid palusid riigilt maksuvabastust

 (18)
Sõiduõpetaja Aivo Härmaste ja Toivo Tänavsuu
LiiklusmärkFoto: Rauno Volmar

Eesti autokoolide ja liikluskoolitajate liidud paluvad riigilt maksuvabastust.

Sõiduõppematerjale koostava Liikluslabi tegevjuhi Juri Essi sõnul on praegune olukord autokoolides nutune ja kahe kuu pärast katastroofiline. Peamise tulu teenivad autokoolid kevadel ja suvel, kuid sel aastal jääb see suures osas ära.

“Paljud kliendid loobuvad autokoolide teenustest, sest uutes tingimustes muutuvad need liiga kalliks,” kirjutab Ess avalikus pöördumises. “On üsna tõenäoline, et COVID-19 võib viia pooled Eesti autokoolid pankrotini.”

Eesti autokoolid ja mootorsõidukijuhi õpetaja koolitajad tegid valitsusele ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ühispöördumise, milles palusid kahte abistavat meedet. Esiteks võiksid õpilased saada võimaluse alustada e-õppega enne tervisetõendi esitamist, kuna tervisetõendi saamine on praegustes tingimustes keeruline. Nad leidsid, et tervisetõendi võiks saada esitada enne esimest sõidutundi.

Teise meetmena palusid koolitajad ka käibe- või sotsiaalmaksuvabastust sõltuvalt koolitaja ärimudelist.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kiitis heaks tervisetõendit puudutava ettepaneku tingimusel, et koolituskursusega alustatakse 12. märtsil väljakuulutatud eriolukorra ajal või kuni 90 päeva pärast eriolukorra lõppemist. Maksusoodustuse määramine on valitsuse ja riigikogu pädevuses.

Seotud lood:

Avaliku pöördumisega liitusid ka Tallinna Tehnikakõrgkooli transpordi- ja liikluskorralduse õppekava juht Sven Kreek ja Tallinna ülikooli Haapsalu kolledži liiklusohutuse õppekava kuraator Heli Ainjärv.

Valitsus arutas eile COVID-19 viiruse leviku tõkestamiseks sõiduõppe katkestamist. Eelnõu järgi peatatakse mootorsõidukijuhi, autojuhi ja ohtlikku veost vedava autojuhi koolitused.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!