Pensioniraha sulab: karm statistika näitab Eesti pensionifondide kurba seisu

 (83)
Eini Lepa
pensionärFoto: Tiit Blaat

OECD pensioniraportist selgub, et Eesti pensionfondide 10-aasta keskmine aastatootlus oli inflatsiooniga korrigeeritult -1,3 protsenti aastas.

See on suurim negatiivne tootlus OECD maade seas. Slovakias oli keskmine reaaltootlus -0,3 protsenti aastas ja Tšehhis -0,1 protsenti aastas. Saksamaal oli pensionifondide keskmine reaaltootlus kümne aasta jooksul 2,6 protsenti, Hollandis ja Taanis 4,4 protsenti. Suurim reaaltootlus oli Sloveenias (4,6 protsenti aastas).

Ka nominaaltootluselt oli 10-aasta arvestuses Eesti OECD maade seas ühe protsendiga viimasel kohal. Lätis suutsid pensionifondid teenida samal ajal 2,6 protsenti aastas. Suurim nominaalne tootlus oli Türgis (9,9 protsenti), järgnesid 6,2 protsendiga Mehhiko ja kuue protsendiga Holland.

Ainult 2017. aasta pensionifondide nominaaltootluselt pärast teenustasude mahaarvamist oli Eesti tulemus 3,3 protsenti. Soomes oli pensionifondide tootlus 7,2, Lätis kolm protsenti, Leedus 4,2 protsenti. Poolas oli pensionifondide tootlus 17 protsenti ja Türgis 15,1 protsenti. USAs teeniti samal ajal 9,8 protsenti, Austraalias 9,4 protsenti ja Hollandis 5,8 protsenti.

Eestist kehvem oli läinud aasta tootlus Tšehhis, Itaalias, Lätis, Luksemburgis ja Slovakkias.