Tartu Agro juhi Aavo Mölderi sõnul langetas nende toorpiima kokku ostev Laeva Meierei jaanuarist hinda 15 sendi võrra ja teeb seda ka veebruaris. “Detsembris saime liitrilt keskmiselt 3,25 krooni, kuid veebruariks küünib see mõne sendi jagu üle kolme krooni. Sama on teinud ka teised suuremad tööstused,” ütles Mölder Postimehele.

“Euroopa hinnalangus peaks puudutama vaid eksportööre, aga toorpiima hinnad on lasknud alla ka vaid siseturule tootvad tööstused. Paberi peal loomulikult ühtegi lepingut sõlmitud pole, mistõttu on sellist kokkulepet raske tõestada,” märkis mölder.

Tema hinnangul võitlevad tööstused lihtsalt oma turuosa pärast ning püüavad lõpptoodangu hinda hoida võimalikult madalal. Selle saavutamiseks makstakse vähem põllumehele.

Meieri Tootmise juhi Robert Jaani sõnul sai hinnalangus alguse eksportööridest. Et osa neist teeb toodangut ka siseturule, olid sellega sunnitud kaasa tulema ka teised ainult siseturule tootvad piimatööstused. “Vastasel juhul ei suudeta oma hindadega konkurentsis püsida,” lausus Jaani.

Uut hinnalangust Jaani lähiajal ette ei näe, pigem prognoosib ta aasta teisel poolel väikest hinnatõusu, sest kosuma peaksid ka välisturud.

Ka Eesti ühe suurema juustutööstuse E-Piim juhi Jaanus Murakase sõnul pole kartellikokkuleppest mõtet rääkida. “Kui tavaliselt läheb pool siinsest toodangust ekspordiks ja selle osakaal ühel hetkel kukub, siis on paratamatus, et eksportöörid püüavad käivet võtta siseturult ning ainult siia tootjad on sunnitud hinda alandama, et konkurentsis püsida,” rääkis ta.

E-Piim maksis oma ühistu liikmetele detsembris toorpiima eest 3 krooni ja 20 senti ning alandas jaanuarist hinda kolme kroonini.

Saaremaa liha- ja piimatööstuse varumisjuhi Aime Poldingu sõnul tõstis nende ettevõte toorpiima kokkuostuhindu novembris, kuid lähikuudel tuleb tõenäoliselt kaasa minna hinnalangusega.