Põllumajandust kisub miinusesse tooraine madal maailmaturuhind

 (14)
Aavo Mölder
Aavo MölderFoto: Raivo Tasso

Tartu Agro juht Aavo Mölder ütles Ärilehele, et põllumajandus on maailmaturu hindade meelevallas ning sel aastal iseloomustab seda korralik hinnalangus.

Statistikaameti andmetel on Eestis pea olematu majanduskasv, 0,4%. Negatiivse poole pealt toodi välja ehitus-, kinnisvara- ning põllumajandussektori, mis on majanduse suurimad pidurdajad.

„Põllumajanduses kujundab hindu maailmaturg, börs. Kui eelmisel aastal oli teravilja tonnihind umbes 220-230 eurot, siis sel aastal 170-180. Rapsi tonni hind on kuni 500-lt eurolt langenud kuni 400-ni. Teravilja saak oli ka meil pisut väiksem kui eelmisel aastal, aga see ei mõjuta tulemust sedavõrd," ütles Mölder. Samas nentis ta, et hinna on alla tõmmanud just see, et üldiselt on olnud maailmas väga hea vilja-aasta.

Piimanduses on aga vastupidi. „Piima hind on tõusnud, kuid see ei aita üldiselt põllumajandussektorit miinusest välja. Piima puhul on kasv tingitud sellest, et paljudes piirkondades on olnud põud, see mõjutab maailmaturuhindu."

Mölder ei oska ennustada, mida lähem või kaugem tulevik põllumajandusele toob. „See on küll kõva mees, kes siin midagi oskab ette ära öelda," rääkis Mölder.