Putin saatis laiali rahvusliku kosmoseagentuuri Roskosmos

 (38)
Putin saatis laiali rahvusliku kosmoseagentuuri Roskosmos
Foto: Roman Sokolov, RIA Novosti

Venemaa president Vladimir Putin on kirjutanud alla määrusele saata laiali Venemaa rahvuslik kosmoseagentuur Roskosmos ning selle asemele luuakse riigi poolt juhitud samanimeline korporatsioon.

Seni ei ole veel päris täpselt selge, et mida see otsus endaga kaasa toob ja mis selle eesmärk on, kirjutab tehnikaportaal Endgadget.

Positiivse stsenaariumi järgi tooks see kaasa tugevama riigipoolse kontrolli ning aitaks lõpetada ligi 550 ruutkilomeetri suuruse kosmodroomi ehitust Venemaa idaosas Hiina piiri lähedal.

See, et Roskosmos sünnib uuesti korporatsioonina võib aga tähendada ka seda, et venelased suudaksid senisest paremini võistelda kommertsalustel toimuvate kosmoselendude pakkumisel. See mõte on Putinile alati väga meelepärane olnud.

Venelastele on probleemiks see, et mitmed ameeriklaste projektid, näiteks Elon Muski SpaceX, on hakanud venelastele selles vallas pakkuma ohtlikku konkurentsi.

Selle aasta keskel hindas NASA, et kui tahta panna 2017. aastal kuus USA astronaudi Venemaa Sojuz rakettidele, siis kulu ühe astronaudi kohta on umbes 82 miljonit dollarit ehk ligi 75 miljonit eurot. Seega on tegemist väga suure äriga.