Rahandusministeerium: Igal aastal püüame eelarvelukku lahti murda

 (10)
Rahandusministeerium
RahandusministeeriumFoto: Andres Putting

Ärileht kirjutas neljapäeval, et üha rohkem hoolekanderiiki kalduv Eesti võtab seadustega enda kanda aina rohkem kohustusi, mis vähendab lähiaastatel oluliselt eelarve paindlikkust. Praegu on seadustega kinni ligi kolm neljandikku eelarvest ning see kasvab. Rahandusministeeriumi riigieelarve osakonna nõuniku Marika Tuusise sõnul püütakse igal aastal mõni eelarveluku osa lahti murda.

"Mida enam on eelarve juba ette kuludega seotud, seda vähem on võimalusi rahastada uusi tegevusi, sealhulgas investeeringuid ja muid projekte. Fikseeritud kulude summa osakaal riigieelarves on keskmiselt olnud 75% ja selle suurenemist tuleb igal juhul tulevikus vältida, pigem vähendada. Selleks ka iga aasta püütakse leida lahendusi - tulude lahti sidumine kuludest, seaduste lahti sidumine fikseeritud määradest, toetused rohkem vajaduspõhiseks jne.

Ka n-ö fikseerimata kuludes on sees neid kulutusi, mida riik peab igal juhul tegema, et hooldada riigi vara, maksta palgad töötajatele jne. Küll aga on siin võimalik kulusid ümber jagada vastavalt vajadusele nii, et asutustele seatud ülesanded ja eesmärgid saaksid tehtud efektiivsemalt. Riigi töö efektiivsemaks muutmiseks on algatatud näiteks riigi tugiteenuste tsentraliseerimine ja kinnisvara haldamine RKASi kaudu."