Rahandusministeerium pole EAS-ile inimeste maksusaladuste jagamisega nõus

 (23)
EASi juht Alo Ivask
EASi juht Alo IvaskFoto: Oliver Tsupsman

EAS tahab ligipääsu maksusaladusega kaetud andmetele, et kontrollida väljaantud toetuste sihipärast kasutamist. Rahandusministeerium pole aga plaaniga sugugi nõus.

"Leiame, et ettepanekuga ei saa toodud kujul nõustuda," kirjutas ministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro majandusministeeriumile, kes EASi tegevust korraldab.

Oro sõnul jääb selgusetuks, miks on EAS-il üldse vaja saada detailseid andmeid järelevalve ja analüüside teostamiseks ning millisel määral väheneks ettevõtjate jaoks sellega halduskoormus.

"Maksu- ja tolliameti avalikustatud andmete põhjal on võimalik luua ettevõtetest hea võrdluspilt, mistõttu ei saa pidada sobivaks lahenduseks seda, et MTA kogutavad andmed edastatakse detailsemal kujul EAS-ile võimalike analüüside tegemiseks," märkis Oro.

Veel toob Oro välja, et toetuste saajate arv on võrreldes ettevõtjate koguhulgaga väikene, mistõttu ei ole põhjendatud läbivalt soovitud andmete edastamine EAS-ile.

EAS-i on läbi aastate vaevanud juhtumid, kus suurel hulgal toetusraha saanud ettevõtted lähevad hiljem pankrotti ja lõpetavad tegevuse.