Rumalate kulutuste näite toomise palvele vastas Helme, et meil on tohutu hulk arusaamatutel põhjustel riigieelarvest raha saavaid MTÜsid, mille vajalikkus on mõistetamatu, kuid millel on poliitiline tugi. „Neid tuleks kõvasti agressiivsemalt välja rookida avalikust sektorist," kinnitas Helme.
Uue aasta 4,5-protsendilisest majanduskasvu prognoosist rääkides märkis Helme, et kui tavaolukorras oleks see väga eha näitaja, siis praeguses olukorras jääb see soovitule alla.
Helme märkis, et järgmistel aastatel rekordkoguses peale tulev euroraha annab lootust, et meie majanduskasv tuleb praegusest prognoosist parem.
Helme tõdes, et läbi eelarve ning rahapoliitika on riigil, poliitikutel võimalik majandust mõjutada. Raha hind on tema sõnul Euroopa keskpanga käes, kust tuleb isegi kohati tasuta raha.
Helme sõnul tahaksid nad kriisis seda raha rohkem pakkuda, kuid meetmed ei ole soovitult käima läinud. „Suurem osa sellest rahast on rakendamata," kinnitas ta, lisades, et majanduskriisi tingimustes kulutab riik rohkem, hoidmaks ettevõtete rahavoogu. Lisaks on võimalik kriisis tavapäraselt asju ka odavamalt ära teha.
Avaliku sektori kärpimiseks vale aeg
Helme selgitas ka, miks ta erinevalt erasektorile ei pea praegu vajalikuks avalikku sektorit kärpida.
Rahandusministri kinnitusel ei ole ta ideoloogiliselt kärpimise vastane, kuid praeguses olukorras töötaks see soovitule vastu.
„See süvendab majanduskriisi, suurendab tööpuudust ja teeb august välja ronimise raskemaks. Praegu seda teha ei tohi. Buumiajal, palun väga," lausus Helme, lisades, et majanduse buumi ajal on avalikust sektorist vabanenud töötajatel võimalik kiiresti mujale tööle minna.
„Ma arvan, et suur osa Eesti avalikusest saab aru, et praegusel ajal avaliku sektori kärped teevad olukorda hullemaks," lausus Helme.
Mis on rahandusministri jaoks uues eelarves kõige olulisemad asjad?
„Minu jaoks on lollikindel, et tuleb panna raha infrastruktuuri: maanteed raudteed, ühendused, haiglavõrk. See on koht, kust sa tead ,et raha tuleb majandusesse tagasi," rääkis Helme. Tagasi tuleb tema sõnul ka haridusse pandud raha, eeldusel, et seda on tehtud õigesti.