Raul Kirjanen kergitas oma Est-Foriga konkureeriva tselluloositehase plaanilt katet

 (118)
Graanul Investi omanik Raul Kirjanen
Graanul Investi omanik Raul KirjanenFoto: Rauno Volmar

Raul Kirjaneni Graanul Invest teatas, et kavatseb koos USA biotehnoloogia ettevõtte Sweetwater Energy'ga ehitada Eestisse puidu fraktsioneerimise ja väärindamise tehase, kus plaanis aastas toota 50 000 tonnist kohalikust puidust erinevaid suhkruid ja kõrge puhtusastmega ligniini. Suhkrutest ja ligniinist plaanitakse edasi koostöös rahvusvaheliste tööstuspartneritega välja töötada uusi tooteid biomaterjalide tootmiseks. Ärileht kirjutas Kirjaneni tehaseplaanist viimati märtsis.

Graanul Investi tehas saab teate kohaselt olema esimene maailmas, kus kasutatakse Sweetwateri Sunburst eeltöötluse tehnoloogiat, mis fraktsioneerib biomassi põhikoostisosadeks väidetavalt kiiremini ja efektiivsemalt kui ükski teine turul saadaolev tehnoloogia. Tulemuseks peaks olema madalam kasvuhoonegaaside emissioon ja väiksem vee- ja kemikaalide kasutus töödeldava puidu tonni kohta ning samal ajal kasutatakse kõrge lisandväärtusega ühendite tootmiseks ära pea kogu puidumass.

Sõlmitud kokkulepe annab Graanul Investile eksklusiivse õiguse kasutada Balti riikides Sunbursti tehnoloogiat nii praegustes kui ka tulevikus ehitatavates tehastes.

„Graanul on puitpelletite tootmises kõrgema efektiivsuse saavutamiseks alati panustanud tugevalt innovatsiooni ning koostöö Sweetwateriga on puidu väärindamise innovatsiooni investeerimisel järgmine tase,“ ütles Kirjanen. „Meie tootmisalane kogemus koos Sweetwateri tehnoloogiliste uuendustega võimaldab realiseerida kauaoodatud läbimurde lignotsellulloosse biomassi väärindamisel ja sellest konkurentsivõimeliste hindadega toota biokütuseid, biomaterjale ja teisi rohelisi tooteid. Lignotsellulloosse biomassi väärindamise revolutsioon on jõudnud palju lähemale.“

Seotud lood:

„Sweetwater on väga põnevil koos Graanuliga selles täiesti erakordses programmis osalemisest,“ ütles Sweetwateri juhatuse esimees Arunas Chesonis. „Graanuli kogenud meeskond teeb neist ideaalse partneri sellise murrangulise ja jätkusuutliku tehnoloogia turule toomiseks.“

„Biomassi töötlemise globaalse liidrina on Graanul alati keskendunud ja järjest enam keskendumas rohelistele tehnoloogiatele,“ sõnas Graanuli teadus- ja arendusjuht Peep Pitk. „Koostöös Sweetwateri ja meie laialdase Euroopa partnerite võrgustikuga on eesmärk praktiliselt 100% puidu biomassist konverteerida kõrge väärtusega süsiniktoodeteks, mida inimesed igapäevaselt kasutavad.“

Patenteeritud tehnoloogia põhineb modifitseeritud ja töökindlal ekstruuder tehnoloogial, mida kasutatakse maailmas paljudes erinevates tootmisvaldkondades plastikust ja alumiiniumist toiduainetööstuseni välja. Suuremat osa kütuseid, plastikuid ja kemikaale on traditsiooniliselt tehtud fossiilsetest ressurssidest ja on suure ökoloogilise jalajäljega.

Uus Sweetwater-Graanul partnerlus konkureerib majanduslikult kõigi nende samade toodetega, kuid kasutab toorainena jätkusuutlikke süsinikühendeid, mida puud on atmosfäärist ammutanud ja oma biomassis talletanud. Lisaks testitakse fraktsioneerimise tehnoloogiaga toodetud suhkruid ja ligniini uuenduslike toidu, aminohapete ja paberitoodete tootmisel ning ka aktiivsöeks, mida kasutatakse vee ja gaasi puhastamisel.