Riigifirma sai süüdistuse kaevurite surma põhjustamises

 (1)
Estonia kaevandus
Estonia kaevandusFoto: Jevgenija Zelenskaja

Prokuratuur esitas süüdistuse põlevkiviettevõttele Enefit Kaevandused ning kahele selle töötajale juhtumis, mis lõppes peaaegu kaks aastat tagasi kahe Estonia kaevanduse töötaja surmaga, kirjutas Põhjarannik.

2015. aasta 29. jaanuaril teatas põlevkiviettevõte − toonase nimega Eesti Energia Kaevandused (praegu Enefit Kaevandused) − kahe kaevuri hukkumisest.

Uurimine ning kohtuekspertiis tuvastasid, et mehed hukkusidki mürgistuse tagajärjel, kuid millise mürgistuse, seda ei ole teada. Kriminaalasja materjalidest nähtub, et surma põhjustas tuvastamata gaas või aur.

Kohtueelse menetluse lõppedes esitas prokuratuur süüdistuse Enefit Kaevandustele, Estonia kaevanduse nüüd juba endisele peainsenerile Igor Agutinile ning kaevanduse ohutustehnika insenerile Vladimir Šalašinskile. Kõik nad said süüdistuse töötervishoiu- ja tööohutusnõuete eiramises, kui sellega on ettevaatamatusest põhjustatud inimese surm. Süüdistus hõlmab isikute tegevusetust surma põhjustamisel. Süüdimõistmisel näeb karistusseadustik selle eest karistusena ette kuni viieaastast vangistust füüsilisele ning rahalist karistust juriidilisele isikule.

"Me ei heida süüdistatavatele ette tahtlikku surma põhjustamist, vaid ettevaatamatust, mille käigus on rikutud tööohutusnorme, ning kohus peab tuvastama, kas see põhjustas surma," ütles ajalehele Viru ringkonnaprokurör Sigrid Nurm.

Seotud lood:

"Tööandjad kasutavad töölisi endale kasumi teenimise eesmärgil. Kuid osa sellest kasumist tuleb kasutada selleks, et töötajatel oleks ohutu tööl käia. Sest kui ettevõtja saab endale lubada, et ta ei panusta tööohutusse, saab ta turueelise töötajate turvalisuse arvel," rääkis Nurm ajalehele.

Kohtuprotsess selles kriminaalasjas algab Viru maakohtus tõenäoliselt tuleval aastal.

Loe pikemalt Põhjarannikust.