Kui aasta kahes esimeses kvartalis jäid tasumised eelmisele aastale alla, siis kolmandas kvartalis pöördusid need kasvule.
Tööjõumakse mõjutava palgafondi kasv septembris kiirenes
Septembris kahanes töötajate arv 4,2 protsenti ja keskmise töötasu kasv ulatus 5,3 protsendini võrreldes eelmise aastaga. Palgafondi kasvu vedas septembris 10,9 protsendiga tervishoid, väiksematest sektoritest toetas kõige enam info ja side 10,0 protsendiga.
Sotsiaalmaksu tasuti septembris 4,0 protsenti enam kui möödunud aastal. Laekumist toetas võla vähenemine 2,8 miljoni euro võrra. Füüsilise isiku tulumaksu (riigieelarve ja kohalike omavalitsuste osa kokku) laekumine kasvas 4,6 protsenti eelmise aastaga võrreldes.
7-protsendilise määraga dividendide tulumaksu (seda peavad maksma eraisikud, kes saavad dividende n-ö küpsetest ettevõtetest, kes jaotavad madalama 14%-lise tulumaksumääraga kasumit) on üheksa kuuga laekunud 17,7 miljonit eurot ehk 8,0 miljonit eurot enam võrreldes eelmise aastaga.
Juriidilise isiku tulumaksu laekumine kasvas septembris 8,7 protsenti võrreldes eelmise aastaga. Seda toetas nii erasektori (tulumaks kasvas 4,3 miljonit eurot) kui riigisektori (Operaililt 2,3 miljonit eurot) tulumaks jaotatud kasumilt. Samas vähenesid krediidiasutuste avansiline tulumaks ligi 3 miljoni euro ulatuses ja laekumine erisoodustustelt.
Käibemaksu tasumise kasv septembris kiirenes
Käibemaksu tasumine suurenes septembris eelmise aasta sama ajaga võrreldes 3,7 protsenti, mis on ligi 8 miljonit eurot. Septembrikuu mõõdukas kasv oli tingitud eelkõige käibemaksu tasumise kohustuse (deklareerimine) kasvust, erinevalt eelmisest kuust, mil põhjuseks oli maksuvõla vähenemine.
Käibemaksuvõlg on maksuliikidest kõige suurem, ulatudes 186 miljoni euroni. Ettevõtete kogukäive taastus septembris eelmise aasta tasemele, mis oli sealjuures alates märtsikuust mullusega võrreldes languses.
Tegevusaladest panustasid septembris käibemaksu tasumise kasvu oluliselt jaekaubandus ning kinnisvara, kus tasumine kasvas 2019. aasta sama kuuga võrreldes vastavalt 5,7 ja 103,5 protsenti. Jaekaubanduse kasv tulenes 3,8 protsendilisest müügi kasvust spetsialiseerimata kauplustes (toidupoed) ning märgatavalt ehk 51% kasvas ka jaemüük interneti või posti teel. Kinnisvara kasvu panustas septembris kinnisvaraarenduste realiseerimine ehk kinnisvaraobjektide müügi suurenemine.