Riigipea utsitab välistööjõu osas kiiresti mõistlikku lahendust leidma

 (270)
Kersti Kaljulaid tänasel videokohtumisel põllumeestega
Kersti Kaljulaid tänasel videokohtumisel põllumeestegaFoto: VPK

Eesti president Kersti Kaljulaid kohtus täna videosilla vahendusel põllumajandus-kaubanduskoja juhtidega, et arutada koroonakriisi mõju põllumajandussektoris. Riigipea rõhutas kohtumisel, et probleemid põllumajandussektoris ei ole vaid põllumeeste mure, see on kogu ühiskonna mure.

Kohtumisel arutati põhjalikult tööjõuga seotud küsimusi ning probleeme, mida kriisiga kaasnevad liikumispiirangud põllumajandussektoris põhjustavad. Riigipea sõnul saab põllumajanduses sel kevadel puudu olevate abikäte mure küll osaliselt lahendada kogemusteta inimeste ajutise kaasamisega, kuid põllumajanduses on palju oskustööd ja juba aastaid pole võimalik täiesti ilma välistööjõuta hakkama saada.

„Kindlasti saab tänast tööjõupuudust põllumajanduses osaliselt lahendada Eesti inimestega, kes on püsivalt või ajutiselt töö kaotanud ja julgustan kõiki selliseid inimesi pöörama pilku maale ning võimalusel põllumeestele appi minema. Samas on tänapäevases farmis väga palju oskustööd, mida niimoodi asendada pole võimalik,“ lisas Kaljulaid.

Riigipea sõnul on põllumajanduses lahendusi vaja ka kiiresti, sest maasikad valmivad ikka siis, kui nad valmivad, mitte siis, kui mõni eelnõu valmis saab. „Kiire lahendus oleks pikendada eriolukorra raames juba siin olevate teiste riikide töötajate töölubasid,“ lausus president Kaljulaid.

Kersti Kaljulaidi videokohtumine põllumeestega

Seotud lood:

Eesti põllumajandus-kaubanduskoja andmetel on seni veerand põllumajanduse töötajatest tulnud välismaalt, sealjuures kolmandik suurfarmide lüpsjatest ja kuuendik muudest farmitöötajatest on pärit Ukrainast või teistest kolmandatest riikidest.

Riigipea arutas põllumeeste esindajatega ka seniste tarneahelate toimimist. „Olukorras, kus kaubad ei liigu enam üle piiride nii nagu me harjunud oleme, peame üheskoos pingutama, et toidujulgeolekus ei tekiks täiendavaid riske,“ ütles president Kaljulaid peale kohtumist ning kutsus kõiki inimesi üles märkama ja võimalusel soetama poes ja tellimiskeskkondades Eesti tootjate kaupa.

Lisaks põllumajandus-kaubanduskoja juhtidele kohtus riigipea täna veel videosilla vahendusel tööandjate keskliidu ning linnade ja valdade liidu esindajatega.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!