Riik pakub põllumeestele kriisileevenduseks võimalust maa maha müüa ja hiljem tagasi osta

 (193)
Külvik, põld, traktor
TraktorFoto: Sven Arbet

Koroonakriisi päästepaketi ühe osana pakub valitsus läbi Maaelu Edendamise Sihtasutuse põllumeestele võimalust oma maa maha müüa hilisema tagasiostmise võimalusega. Selle jaoks on eraldatud 50 miljonit eurot.

Maaeluministeeriumi avalike suhete nõunik Andres Kärssin selgitas, et Sihtfondi Maakapital meetmeks on planeeritud sale-and-leaseback tehingud ehk maa ost- ja tagasimüük (kapitalirent). Meede võimaldab kriisi olukorras põllumajandustootjate käibevahendite puuduse leevendamiseks või investeeringuteks vajalike vahendite mobiliseerimiseks soovi korral oma maa sihtasutusele müüa, sihtasutuselt selle taas rendilepinguga kasutusse võtta ning teatud aja jooksul maa tagasi osta.

Põllumajandustootjate eeliseks oleks Kärssini sõnul see, et kapitalirendi lepingust tulenevaid maksekohustusi saaks ta tagasi maksta kokkulepitust varem või kui maa hind turul ei ole langenud ja tal on raha jätkuvalt kasutuses vaja, saada tagasimaksete pikendamist või ka laenusumma suurendamist. Sale-and-leaseback tehinguid pakuvad erinevad finantseerimisasutused, kuid see tehing on kõrge intressiga, lühikese tagasiostu tähtajaga ja riskiga, et maad ei müüda põllumajandustootjale tagasi. Kui tehingupartneriks oleks sihtasutus, on põllumajandustootjal kindlus, et toimub maa tagasimüük. Täpsemad tingimused töötatakse välja lähiajal.

Koroonaviirus COVID-19

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!