Koos suurenenud nõudlusega välistööjõu järele on kasvanud ka välismaalaste ebaseadusliku töötamise probleem. Võrreldes 2013. aastaga on ebaseadusliku töötamise juhtude arv tõusnud 82%.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on seaduslik töötamine oluline nii riigile kui ka töötajale endale. „Seadusliku töötamisega kaasnevad sotsiaalsed garantiid ning ka töötajate õigusi on lihtsam kaitsta. Samuti võidab riik iga seaduse järgi palgatud välismaalase eest maksudena mitu tuhat eurot aastas, mida on võimalik panustada näiteks julgeolekusse või hariduse ja sotsiaalteenuste arendamisesse,“ sõnas peaminister Ratas.

Majandusarengu komisjon toetas Politsei- ja Piirivalveameti, Eesti Maksu- ja Tolliameti ning Tööinspektsiooni tegevussuundi välismaalaste ebaseadusliku töötamise ennetamiseks ja tõkestamiseks. Komisjon soovib näha kiiremat edasiliikumist regulatsiooni välja töötamisel, mis motiveeriks välistööjõudu ebaseaduslikult mitte kasutama. Siseminister Andres Anveltilt oodatakse lahendusettepanekuid valitsuskabineti nõupidamisele lähiajal.

Sisserändekvoot on täitumas

Sellel aastal on töö- ja ettevõtlusrännet reguleeriv sisserände piirarv 1315 inimest, kuid juba aprilli alguse seisuga oli antud välja 735 elamisluba ning menetluses oli enam kui 670 taotlust. See tähendab, et sisserände piirarv on sisuliselt täitunud.

Probleemi aitab leevendada valitsuse poolt eelmisel nädalal heaks kiidetud välismaalaste seaduse eelnõu, tänu millele saavad tippspetsialistid Eestisse tööle tulla piirarvu väliselt ning pikeneb lühiajalise töötamise kestus. Kui Riigikogu eelnõu seadusena vastu võtab, jõustuvad muudatused juba aasta teisel poolel.

Samuti jätkub laiapõhjalise töögrupi tegevus, mille ülesanne on tulla järgmisel aastal välja ettepanekutega sisserände regulatsiooni muutmiseks just pikaajalises perspektiivis.