Riik teeb teisele pensionisambale üks-null? Martin Helme: investeeringute jätkamine oleks arulage

 (496)
Riik teeb teisele pensionisambale üks-null? Martin Helme: investeeringute jätkamine oleks arulage
Foto: Priit Simson

Teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise arutelud võib kriisiolukorras unustada, rahandusminister Martin Helme kinnitab, et laual on hoopis variant, et maksed ajutiselt peatada.

Martin Helme kirjutas Facebookis, et esmaspäeval kohtuti peaministri juures Eesti majanduses võtmerolli mängivate esindusorganisatsioonidega. "Kuulasime, mis on nende nägemus vajalikest sammudest, millega valitsus saab leevendada koroonaviiruse mõjusid majandusele ja aidata ettevõtjaid."

Sama kohtumise kohta saatis esmaspäeva õhtul teate ka valitsuse kommunikatsioonibüroo, ent seal polnud veel konkreetseid meetmeid mainitud. Samuti polnud kordagi juttu teisest pensionisambast.

Martin Helme aga on konkreetne. "Eraldi teemana on laual ettepanek peatada (ajutiselt?) sarnaselt eelmisele kriisile II pensionisambasse tehtavad maksed. See vabastaks umbes 400 miljoni eurose kulu eelarvest ja tõstaks kõigi inimeste reaalselt kätte saadavat palka," märkis ta.

"Praeguses olukorras, kus samba raha tuleb õnnetutel fondidel investeerida nii-öelda kasvavatesse varadesse, on selle tegevusega jätkamine arulage. Muide, vaadates, kuidas majanduskriis sõidab teist korda 10 aasta jooksul nagu muruniiduk üle kõigist sammastest, kõlab lausa piinlikult kogu see jutt, mida veel mõne nädala eest räägiti tulevikuks kõrvale panemisest..."

Juba esmaspäeva pärastlõunal saatis võimuliidu üks osaline Isamaa meediale pressiteate, kus viidati, et tasuks kaaluda teise pensionisamba maksete peatamist. Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul tuleb erakorralises olukorras kasutada erakorralisi meetmeid. "Teise pensionisamba maksete peatamine lõpetab raha sundkorras saatmise langevatele börsidele ning võimaldab säästa inimeste ja maksumaksjate rahalisi vahendeid kriisi mõjude leevendamiseks," ütles Seeder.

Seotud lood:

Hetkel on teise samba puhul reeglid sellised, et see on kohustuslik alates 1983. aastast sündinud inimestele. Töötav inimene maksab oma oma brutopalgast 2 protsenti pensionifondi. Riik lisab sellele töötaja palgalt arvestatava 33 protsendi sotsiaalmaksu arvelt 4 protsenti.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!