Riik võib pooleks aastaks vabastada viiruse tõttu kõik sadamatesse tulevad laevad veeteetasudest

 (4)
Kaubalaev Muuga sadamas
kaubalaev.Foto: Madis Veltman

Veeteede amet on teinud ettepaneku, et riik loobuks viiruse tõttu 10 miljonist eurost ja vabastaks pooleks aastaks kõik Eesti sadamatesse tulevad laevad veeteetasudest.

Majandus ja kommunikatsiooniministeerium on koostatud eelnõu seletuskirjast selgub, et seadusemuudatusega muudetakse meresõiduohutuse seadust ajavahemikuks 1. aprill kuni 30. september 2020 ning vabastatakse kuueks kuuks veeteetasu maksmisest sadamasse sisenevad laevad.

Kui muudatus vastu võetakse, antakse vabastus kõikidele laevadele sõltumata laevaliigist ja lipust, mille all laev sõidab. Sellega koheldakse võrdselt kõiki laevu, mis sel perioodil sadamat külastavad. „Kuivõrd meretransport on COVID-19 pandeemia ajal ainus häireteta toimiv transpordiliik, siis on kehtestatav muudatus vajalik, et säilitada kauba- ja vajalik reisijatevedu meritsi,“ seisab seletuskirjas.

Laevadele, mis tulevad ainult reidile, veeteetasu arvestuses midagi ei muutuka vaid jätkuks vastavalt praegu kehtivatele seaduse sätetele.

Seletuskirjas märgitakse eelnõu majandusliku mõju kohta, et kehtestatav veeteetasu määr 0 eurot pooleks aastaks mõjutab positiivselt reedereid ja laevade operaatoreid.
„Null-eurose veeteetasu kehtestamine sadamat külastavatele laevadele kuueks kuuks vähendab veeteetasu eest laekumist 2020. a eelarvesse umbes 10 miljoni euro võrra, mis on väike osa merendussektori kogupanusest,“ ,märgitakse seletuskirjas.
Merendussektorist on netolaekumine riigikassasse olnud pidevas kasvutrendis. Näiteks 2018. a stal oli netolaekumine 200 miljonit eurot ja maksulaekumisi üle 200 miljoni euro.
„Veetasu viimisega 0-ni annab riik jõulise positiivse sõnumi nii oma ettevõtetele kui ka kogu maailmale. Sellega tagatakse merendussektori elujõulisus ning võimalus tulla kriisist välja märgatavalt tugevamas positsioonis olles,“ seisab seletuskirjas.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!