Riiklik tauditõrjekomisjon tuleb kokku metsigade arvu vähendamist arutama

 (14)
Sigade Aafrika katk jõudis Lääne-Virumaale.
Sigade Aafrika katk jõudis Lääne-Virumaale.Foto: Kaspar Pokk

Veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel kutsus tänaseks, 5. augustiks kokku riikliku loomatauditõrje komisjoni, et arutada sigade Aafrika katku edasise leviku piiramisega seotud küsimusi.

Tauditõrje komisjoni esimehe Ago Pärteli sõnul antakse kõigile seotud ametkondadele ülevaade senistest taudipuhangutest koduseafarmides ning arutatakse edasisi tegevusi taudi leviku tõkestamisel.

„Eelkõige tuleb koostöös keskkonnaministeeriumi, keskkonnaameti ja jahimeeste esindajatega kaaluda võimalikke meetodeid metssigade populatsiooni vähendamiseks,“ kinnitas ta.

Komisjoni ülesandeks on sigade Aafrika katku tõrjemeetmete koordineerimine ja tulemuste analüüs, taudi likvideerimiseks eraldatud riiklike ressursside suunamine, riikidevaheline koostöö taudi edasise leviku tõkestamiseks, ministrile ettepanekute tegemine valitsuse tasandil lahendamist vajavate küsimuste osas.

Riiklikku loomatauditõrje komisjoni kuuluvad veterinaar- ja toiduameti ning veterinaar- ja toidulaboratooriumi esindajad, politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti esindajad. Seoses taudipuhangutega nii kodu- kui metssigadel on komisjoni kaasatud ka põllumajandusministeeriumi, siseministeeriumi, keskkonnaministeeriumi, keskkonnaameti ning jahindusorganisatsioonide esindajad.

Esimesed sigade Aafrika katku leiud kodusigadel avastati juuli keskpaigas Viljandimaal kahes farmis ja ühes Valgamaa majapidamiseks. Praeguseks on sigade Aafrika katku leitud kokku kaheksas farmis ja majapidamises Viljandi-, Valga-, Tartu-, Järva- ja Lääne-Virumaal, kus ohtliku taudi leviku piiramiseks on hukatud kokku 2228 siga.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.