Saksamaa ja Prantsusmaa võitlevad pankade laenukoormuse avaldamise vastu

 (12)
Saksamaa ja Prantsusmaa võitlevad pankade laenukoormuse avaldamise vastu
AP/Scanpix

Prantsusmaa ja Saksamaa võitlevad ülemaailmsete reeglite vastu, mille kohaselt näiteks Deutsche Bank AG ja BNP Paribas SA peaksid avaldama, mil määral nad toetuvad võlale, näitas üks Euroopa Komisjoni memo.

Euroala kaks suurimat majandust on raevukalt Baseli pangandusjärelevalve komitee poolt loodud ettepaneku vastu. Ettepaneku kohaselt peaksid pangad avaldama enda oma- ja laenukapitali suhet, vahendab Bloomberg.

Riikide sõnul sunnib see reegel panku vastama oma- ja laenukapitali suhte reeglile kolm aastat planeeritust varem. Riigid võivad leppida sellega, et avaldatataks metoodika, mida regulaatorid laenukoormuse riski määramisel kasutavad, kuid mis ei avaldaks konkreetsete pankade nimesid.

Baseli reedel on üks vahenditest, mille abil loodetakse vältida finantskriisi kordumist. Fäderaalreservi juht Ben S. Bernanke süüdistas finantskriisis osaliselt ka investeerimispanku, mis olid kasutanud ülemäära palju laenuraha.

Baseli suhtarv sunniks panku hoidma esimese taseme omavahendite summast (Tier1 kapitalist) hoidma reservis, mis piiraks ülemäärast laenamist. Tier 1 kapital näitab panga finantstugevust ning koosneb jaotamata kasumist, ühisest omakapitalist ning veel mõnda liiki varast.

Nii prantsuse kui saksamaa rahandusministeeriumid keeldusid kohesest kommentaarist.