Saudid panid sisse tagurpidikäigu: pigem kõrge nafta hind kui vaba turg

 (8)
Saudid panid sisse tagurpidikäigu: pigem kõrge nafta hind kui vaba turg
Naftatanker.saudiaramco.com

Saudi Araabia eestvedamisel kaotas naftat eksportivate riikide organisatsioon OPEC kaks aastat tagasi tootmiskvoodid, põhjustades suure nafta hinnalanguse. Nüüd on saudid jõudnud järeldusele, et turuosa pärast võitlemisest on tähtsam nafta kõrge hind.

Äsja otsustas OPECi tippkohtumine Alžiiris vähendada naftatoodangu mahtu 0,7 miljoni barreli võrra päevas. Otsuse taga oli suuresti Saudi-Araabia mure riigi kiiresti kokkukuivavate rahareservide pärast, vahendas Bloomberg. Saudi-Araabia eelarve defitsiit on 20 arenenuima riigi seas suurim, 150 miljardi dollari jagu välisvaluutareserve on kulutatud eelarve polsterdamiseks ning riigi viimane võlakirjade trükk ebaõnnestus.

Pikalt oli Saudi-Araabia arvamusel, et naftatoodangule lae seadmisele järgnev hinnatõus ei kompenseeri väheneva müügimahuga teenimata jäävat raha. Nüüd on arvamus muutunud ja napp pool aastat ametis olnud uus naftaminister Khalid Al-Falih otsustas lõpetada "igaüks pumpab nii palju kui jaksab" -poliitika. Vaid veidi enne Al-Falihi ametisse asumist oli tema eelkäija Ali Al-Naimi kuulutanud, et pole vahet, palju naftabarrel maksab - 20, 40, 50 või 60 dollarit.

Al-Falihi sõnum on nüüd, et naftabarreli hind peab tõusma üle 50 dollari, et taas hakataks uutesse naftaleiukohtadesse investeerima.