Schäuble: uue eurovastase partei nõudmised on hullumeelsed

 (30)
Schäuble: uue eurovastase partei nõudmised on hullumeelsed
Wolfgang SchäubleFoto: Markus Schreiber, AP/Scanpix

Saksa rahandusminister Wolfgang Schäuble ütles pühapäeval avaldatud usutluses, et uut eurovastast parteid "ei saa tõsiselt võtta", ning nimetas selle peamist nõudmist "majanduslikult hullumeelseks".

Väike erakond Alternatiiv Saksamaale (AfD) tahab eurotsoonist lahkuda ning uuesti marga käibele võtta. Erakond on kutsunud 17-liikmelist eurotsooni distsiplineeritult laiali saatma, vahendas BNS.

Vaid mõni nädal tagasi moodustatud partei toetus on osades arvamusküsitlustes koguni kolm protsenti.

Schäuble ütles nädalakirjale Focus, et tasavägistel valimistel loeb iga hääl ning "me tegeleme ka AfD" ja selle sõnumiga.

"Me ei tee seda ülbelt, vaid kindlas usus, et ühisraha on Saksa huvides," ütles ta. "Saksamaa jaoks oleks eurotsoonist lahkumine majanduslikult hullumeelne."

Kui ministrilt küsiti, kas ta võtab uut erakonda tõsiselt, vastas ta: "Ma tahaks vahet teha: ma võtan tõsiselt inimeste muret oma raha pärast. Aga parteid, mis on ainult millegi vastu, ei saa tõsiselt võtta. Ja see ei ole Saksamaal edukas."

Samal ajal hoiatas välisminister Guido Westerwelle, et eurost loobumine ähvardaks viia Euroopa kokkuvarisemiseni.

Erinevalt paljudes teistest Euroopa euroskeptilistest parteidest on AfD seni hoidunud paremäärmuslusest ja immigratsioonivastasest retoorikast. Parteil on umbes 10 000 liiget ja tegeleb kõikjal riigis esinduste avamisega.

Saksamaal toimuvad 22. septembril valimised, kus kantsler Angela Merkel püüdleb kolmandat ametiaega.