SEB: Eesti peredel on Baltimaade suurimad hoiused ja suurimad laenud

 (20)
SEB: Eesti peredel on Baltimaade suurimad hoiused ja suurimad laenud
Foto: Ilmar Saabas

Kolmapäeval Riias tutvustatava SEB ülebaltilise analüüsi SEB Baltic Household Outlook põhjal on Eesti elanike keskmised säästud Balti riikide võrdluses kõige suuremad, kuid samas on Eesti peredel kõige suuremad finantskohustused elaniku kohta.

Elaniku kohta oli Eestis 2011. aasta lõpu seisuga sääste 3549 eurot, kuid kohustuste summa küündis 5359 euroni ehk perede bilanss oli 1810 euroga miinuses, näitab analüüs. Lätis oli sääste elaniku kohta 1853 eurot ning kohustusi 3410 eurot, mis teeb negatiivseks tulemiks 1557 eurot.

Ainsana ületavad säästud kohustusi Leedus, kus keskmiselt on elaniku kohta raha kõrvale pandud 2413 euro eest ja laene on võetud 2363 euro eest ehk vahe on 50 eurot.

"Säästud ei jagune paraku elanikkonnas ühtlaselt ning statistika tähendab ka seda, et suur osa peresid ei oma märkimisväärseid sääste. Inimesi, kellel on ootamatute väljaminekute katteks raha vähem kui nende ühe kuu sissetulek, on Eestis 43, Lätis 78 ja Leedus 62 protsenti. Perede finantsseisundit parandab veidi laenukohustuste vähenemine – näiteks võrreldes 2011. aasta keskpaigaga oli aasta lõpuks keskmine laenujääk vähenenud ligi 10 protsenti ehk 5410 eurolt 5359 eurole," märkis SEB Eesti eraisikute suuna arendusjuht Triin Messimas.

Kaks korda aastas koostatav SEB Baltic Household Outlook käsitleb selliseid teemasid, nagu näiteks palgad ja sissetulekute muutumine ajas, majapidamiste laenuaktiivsus, demograafiline areng.