SEB: Eestil reaalne šanss euro kasutuselevõtuks

 (9)
SEB: Eestil reaalne šanss euro kasutuselevõtuks
Foto: Eero Hänninen

Eesti saab ainukesena Balti riikidest rääkida realistlikust võimalusest euroraha kasutuselevõtuks, Eesti puhul käib siis jutt 2011. aasta 1.jaanuarist, ütleb SEB poolt täna avaldatud makroülevaade Nordic Outlook.

Kõigi kolme riigi puhul ennustab SEB aga majanduslanguse jätkumist ka järgmisel 2010. aastal. Eestis peaks SEB järgi järgmise aasta majanduslangus tulema 0,3 protsenti.

Samuti ei näe SEB enam ohtu valuutakomitee süsteemidele Balti riikides. Tõsi, pank lisab et fikseeritud kursi strateegiast kinni hoidmine tähendab ka seda, et majanduslik kohandumine on pikaajaline. Palgad jätkuvad langemist. Tööpuudus tõusmist. Investeeringute kasvu on aga raske oodata, sest tootmisvõimsused on alakasutatud.

Üldjoontes on SEB hinnang Balti riikidele aga optimistlik või vähemalt tasakaalukas. Panga makroülevaade viitab, et kaks suurt süsteemset tasakaalustamatust (miinuses jooksevkonto ja palgatõusust tingitud kõrge inflatsioon) on sisenõudluse kokkukukkumise tagajärjele likvideeritud. Samuti viitab pank tõsiasjale, et kõikides riikides on tehtud märkimisväärseid eelarvekärpeid ja mitmeid struktuurseid reforme (rohkem kui oodatud).