SEB: eluasemelaenude andmise maht ületas esimest korda eelmise aasta taseme

 (17)
"Tänane olukord, kus maksejõulised ja lapsi soovivad pered ei saa soetada eluaset maapiirkonnas, ei tee riigile au."
"Tänane olukord, kus maksejõulised ja lapsi soovivad pered ei saa soetada eluaset maapiirkonnas, ei tee riigile au." Foto: Pille-Riin Pregel

SEB eluasemelaenude väljastamise statistika näitab, et septembrikuus ületas eluasemelaenude väljastamise maht eelmise aasta septembri oma 2 protsendi võrra. Keskmine kodulaenu summa on aastaga SEB-s kasvanud umbes 7000 euro võrra ja ulatub 88 000 euroni.

SEB juhatuse liige, jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen: „Kui mahu poolest ületasime septembrikuus eelmise aasta eluasemelaenude taseme, siis tükiarvus oleme umbes 6% võrra maas. Selle põhjuseks on asjaolu, et laenuraha kasutatakse rohkem uusarendustesse kinnisvara soetamiseks, kus on ruutmeetri hind kallim kui järelturul oleva kinnisvara puhul. Tehingute väiksem arv viitab aga asjaolule, et teatud osa klientidest on ettevaatlikumad kui eelmisel aastal samal ajal, olukorraga kohanemine võtab aega, jälgitakse, milline on töökoha ja sissetuleku säilimise perspektiiv, ning tehakse otsuseid sellest lähtudes."

SEB eluasemelaenude väljastamise statistika näitas mahtude olulist vähenemist märtsis ja aprillis 2020, pärast mida hakkas kodulaenude väljastamise määr stabiilselt kasvama. Eriti tugevalt pöördus trend kasvule augustikuus ning juba septembris sai ületatud nii eelmise kui ka üle-eelmise aasta kodulaenude uusmüügi tase. Eluasemelaenu keskmise summa tõusu oli märgata aasta esimestest kuudest.

„Hetkel näeme enamikes valdkondades seda, et olukord pole muutunud nii keeruliseks, kui ennustati kevadel. Töötuse kasv on hetkel jäänud piiratuks ja puudutanud peamiselt välisturiste teenindanud reisiettevõtteid, hotelle, majutus- ja toitlustusasutusi," märkis ta. "Majanduskeskkond tervikuna on harjumas uue reaalsusega. Kindlasti on veel vara rääkida majanduse täielikust taastumisest, kuid stabiliseerumist ja selle taustal ostujulguse taastumist on märgata."