Septembris langesid hinnad juba neljandat kuud järjest

 (6)
Septembris langesid hinnad juba neljandat kuud järjest
Foto: Ester Vaitmaa

Tarbijahinnaindeks vähenes 2015. aasta septembris võrreldes augustiga 0,6% ja võrreldes eelmise aasta septembriga 0,7%.

Kaubad olid 2014. aasta septembriga võrreldes 1,2% odavamad ja teenused 0,2% kallimad, teatas statistikaamet.

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta septembriga võrreldes langenud 3,2% ja mittereguleeritavad hinnad tõusnud 0,1%.

2014. aasta septembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim mootorikütus, mille hind on aastaga langenud 18,3%. Suuremat mõju indeksile avaldas veel elektri, soojusenergia ja kütte 5,1%-line odavnemine, kus soojusenergia oli 5,1% ja kodudesse jõudnud elekter 4,7% odavam kui mullu samal ajal.

Piim ja piimatooted on aastaga odavnenud 7,1%. Kallinejatest oli suurim mõju indeksile alkohoolsetel jookidel, mis on eelmise aasta septembriga võrreldes kallinenud 7,3%.

Aastataguse ajaga võrreldes on toidukaupadest enim kallinenud kuivatatud puuvili ja pähklid (24%) ning kala (14%) ja odavnenud piim (15%) ning või (8%).

Augustiga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit septembris enim mootorikütus, mille hind langes kuuga 4,9%.

Suurem mõju indeksile oli veel kõrgharidusreformiga kaasnenud tasuta kõrghariduse rakendumisel kõigile esimese, teise ja kolmanda aasta tudengitele, kes olid asunud kõrgkoolis täiskoormusega õppima eestikeelsetel õppekavadel, ning ka rõivaste ja jalatsite suviste soodusmüükide lõppemisel.