Singapuri börs ostab Balti börsi

Eesti ärimeeste ostetud ajalooline börsihoone ootab Tallinnas uut asukohta
Singapuri börs ostab Balti börsi
Baltic Exchange hoone pärast 1992. aasta pommiplahvatustFoto: Baltic Exchange

Singapuri börs ostab Londonis asuva Balti börsi, mis tegeleb merevedude kokkuleppimisega, kirjutab NZZ. Antud börsi ajalooline hoone osteti Eesti ärimeeste poolt ära, kuid Tallinna ei ole seda veel üles pandud.

See merendusbörs on laevamaaklerite, reederite ja prahtijate kogunemiskoht. Lisaks avaldab börs maailma tuntuimat Balti börsiindeksit - laevade prahtimisindeksit ehk Balti kuiv(lasti)indeksit, mis näitab kaudselt maailmamajanduse aktiivsust.

Börsi ajalugu ulatub 1744. aastasse ja sellele tehti 87 miljoni naelane pakkumine.

IRA terrorirünnakus kannatada saanud Londonis asunud ajaloolise börsihoone ostsid 2006. aastal 18,5 miljoni Eesti krooni ehk 1,2 miljoni euro eest Heiti Hääl ja Eerik-Niiles Kross ja lasid selle vedada plokkhaaval Paldiskisse, kirjutas 2013. aastal Eesti Ekspress. Kross on sellest ärist väljas ja tänaseni ei ole realiseerunud plaan panna hoone Tallinnas püsti. Krossi asemel sai Hääle äripartneriks selles äris Sergei Tšaplõgin.

Ajaloolise börsihoone plokid kuluvad OÜ Baltic Exchange’ile, kelle 2015. aasta aruandes kirjutatakse, et jätkuvalt kestavad läbirääkimised kinnistu soetamisel kuhu rajada börsihoone. Ettevõtte mullune käive oli 0 eurot, kuid aruandeaasta kahjum oli 33 082 eurot.