Eriolukorra ajal kehtivad välismaalastele ühe erandiga samad lühiajalise töötamise reeglid nagu enne eriolukorda. Eriolukorrast tulenevalt ei ole praegu võimalik välismaalastel lühiajaliseks töötamiseks Eestisse tulla. Eestis seaduslikult juba viibivatel välismaalastel on võimalik siin töötada samadel tingimustel nagu ka enne eriolukorda.

„Need välismaalased, kes praegu Eestis seaduslikult viibivad, kuid ei ole kasutanud ära maksimaalset lühiajalise töötamise aega, saavad jätkata Eestis töötamist. Eelduseks on, et seda soovib välismaalase tööandja, kes registreerib Politsei- ja Piirivalveametis välismaalase lühiajalise töötamise. Nii nagu ka enne eriolukorda ei saa tööandja välismaalase töötamist pärast maksimaalse tööaja täitumist pikendada,“ ütles Siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus.

Riiki sisenemise piirangute tõttu vaatab Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) eriolukorra ajal läbi vaid neid välismaalaste lühiajalise töötamise registreerimise taotlusi, mille tööandjad on esitatud praegu Eestis viibivate välismaalaste kohta. Välismaal viibivate ja siia tööle tulla soovivate välismaalaste lühiajalise töötamise taotlusi PPA eriolukorrast tulenevalt hetkel ei menetle.

Välismaalastel, kellel on küll seaduslik alus Eestis ajutiseks viibimiseks, kuid kellel ei ole enam Eestis tööd, soovitab Siseministeerium esimesel võimalusel oma koduriiki tagasi pöörduda, kui piiriületused ja transport seda võimaldab. Ühtlasi palume senistel tööandjatel pärast töösuhete lõpetamist aidata kaasa välismaalaste koduriiki tagasipöördumisele.

Välismaalased, kes saavad ka eriolukorra ajal viisa või viisavaba viibimise aja lõppedes oma koduriiki tagasi pöörduda, on kohustatud seda esimesel võimalusel tegema. Soovitame inimestel pöörduda oma saatkonna poole, et uurida Eestist lahkumise ja koduriiki jõudmise võimalusi. Näiteks on Ukraina saatkond aidanud koju pöörduda umbes 200 oma kodanikul.

Välismaalaste seadus võimaldab Eestis seaduslikult viibival välismaalasel Eestis töötada maksimaalselt 12 kuud 15 kuu jooksul, hooajatööde korral 9 kuud 12 kuu jooksul. Selle eelduseks on, et tööandja soovib välismaalase tööle võtta ja registreerib tema lühiajalise töötamise Politsei- ja Piirivalveametis. Kui otse seadusest tulenev maksimaalne lubatud töötamise aeg on täis, siis tööandja välismaalase töötamist kauemaks registreerida ei saa.