Sisserändajatest saavad Soomes kõige paremini tööd eestlased, kõige halvemini araablased

 (26)
Sisserändajatest saavad Soomes kõige paremini tööd eestlased, kõige halvemini araablased
Foto: Vallo Kruuser

Sisserändajate tööhõive on Soomes põliselanikega võrreldes väiksem. 2014. aastal oli sisserändajate tööhõive 64 protsenti, põliselanike oma ületas aga 70 protsenti. Kõige paremini saavad sisserändajatest tööd eestlased.

Soome statistikakeskuse teatel oli sisserändajate tööpuudus eelmisel aastal 16 protsenti. Soome üldine tööpuudus oli selle aasta oktoobris 8,7 protsenti, vahendab Yle Uutiset.

Erinevate sisserändajate rühmade tööhõives on statistikakeskuse ja Soome Panga andmetel suuri erinevusi, mis tulenevad muu hulgas erinevustest sisserändajate hariduses ja töökogemustes, aga ka sellest, millisele tööturule sisserändajad Soomes lähevad.

Soome Panga teatel on sisserändajatest parim tööhõive eestlastel, kellest leiab esimese aasta jooksul tööd üle 60 protsendi. Ka Lääne-Euroopast saabuvatest inimestest umbes pooled saavad Soomes kohe tööd.

Kõige halvemini saavad tööd Põhja-Aafrikast ja Lääne-Aasiast ehk araabiamaadest tulijad.

Rootsi kogemuste järgi ei tasu sisserändajaid paigutada piirkondadesse, kus on ainuüksi tühje kortereid. Sealt kolitakse ära, sest ei leita tööd.

Põliselanike positsiooni tööturul sisseränne ei mõjuta. Soome Panga teatel on mõju üldisele tööpuudusele lühikese ajaperioodi vältel väike ja pikema perioodi jooksul olematu.