Soome kogemus: Äänekoski tselluloositehas ajab kohalikke haisuga hulluks

 (83)
Äänekoski tselluloositehas
Äänekoski tselluloositehasFoto: Tiit Blaat

Tartu tselluloositehase eestkõnelejad on korduvalt toonud eeskujuks Äänekoski tselluloositehase, mida tehase omanik Metsä Fibre hellitavalt biotootetehaseks nimetab. Selle käivitamine ei ole siiski sujunud probleemideta ning kohalikud elanikud suhtuvad Äänekoski siluetti valitsevasse suurtehasesse vastakate tunnetega.

1,2 miljardit eurot maksnud Äänekoski tehas on Soome metsatööstuse ajaloo suurim investeering. Tehas rajati endise tselluloositehase asemele ning mingit rahvaliikumist selle rajamise vastu ei tekkinud, vahendab ERRi uudisteportaal Aktuaalset kaamerat.

Pigem tunnetasid Helsingist 312 kilomeetri kaugusel asuva väikelinna elanikud kohaliku lehe peatoimetaja Marjo Steffanssoni sõnul, et nende jaoks oli tegemist lotovõiduga. Lisaks 150 töökohale konkreetselt tehases ja 1350 töökohale logistikaprotsessis toob tehas kohalikule omavalitsusele ka märkimisväärse koguse ettevõtte tulumaksust.

Pärast tehase kasutuselevõttu läinud aasta augustis on Äänekoski elanikud pidanud siiski taluma kohati päris vängetki haisu, mis pole küll keskkonnarisk, kuid mõjutab elukvaliteeti.

"Tehast reklaamiti meile kui lõhnavaba, aga tegelikkuses oleme nende lõhnade käes ikka päris palju kannatanud. Ütleme nii, et kui enne lõhnas ainult tselluloos, siis nüüd haisevad ka väljaheited," ütleb Steffansson.

Pikemalt saab lugeda siit.