SpaceX raketi plahvatuses hävinud satelliidi omanik nõuab 50 miljonit või tasuta lendu

 (5)
SpaceX raketi plahvatuses hävinud satelliidi omanik nõuab 50 miljonit või tasuta lendu
Floridas Cape Canaverali neeme kosmodroomil lõõmav SpaceXi rakett.Reuters / Scanpix

Iisraeli ettevõte Space Communications, kellele kuulus möödunud nädalal SpaceX kosmoseraketi plahvatuses hävinud satelliit, tahab Elon Muski ettevõttelt saada kas 50 miljonit USA dollarit kahjutasu või tasuta uut lendu.

Spacecom plaanib küsida raha ka satelliidi ehitanud ettevõttelt Israel Aerospace Industries, neilt koguni 205 miljonit dollarit, vahendas Reuters.

Kõigil USAst toimuvatel kosmoseraketi startidel peab olema ka kohustuslik kindlustus, seda nõuab föderaalne lennuamet. Kui suur kindlustus on ja kui palju see kahjudest katab, SpaceX agentuurile ei öelnud.

Elon Muski kahjumit teenivale SpaceXil on tellimusnimekirjas veel 70 starti, kokku ligi kümne miljardi dollari eest.

Spacecomi jaoks tuli õnnetus ebasobival ajal, sest eelmisel kuul kirjutas ettevõte alla lepingu Hiina firmaga Xinwei. Kokkuleppe kohaselt ostab Xinwei Iisraeli firma 285 miljoni dollari eest, kusjuures tehingu väljakuulutamisel nimetasid hiinlased eraldi just seda nüüd hävinud AMOS-6 nimelist satelliiti, mida pidid teiste seas kasutama hakkama Facebook ja Eutelsat. Pooled ei öelnud Reutersile, kas õnnetuse tagajärjel tuleb tehingus ka muudatusi.