Statistikaameti juhtivanalüütiku Viktoria Trasanovi sõnul mõjutas tarbijahinnaindeksit maiga võrreldes enim kodudesse jõudnud elektri 13,2% hinnatõus. "Oluliseks mõjutajaks oli veel hariduse ja lasteasutuste indeksi tõus, mille tingis kohalike omavalitsuste otsus võtta pärast eriolukorra lõppemist lasteaedades taas kohatasu. Samuti lõppesid kohalikule transpordile eriolukorra ajaks kehtestatud soodustused, mis koos bensiini 3,2% kallinemisega viisid ka transpordi suuremate mõjutajate hulka," selgitas Trasanov.

Eelmise aasta juuniga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim mootorikütuse hinnalangus: diislikütus oli 25% ja bensiin 12,5% odavam. Suurem mõju indeksi muutusele oli ka eluasemeteenustel, kus kodudesse jõudnud elekter oli 7,6% ja üür 11,7% mullusest odavam. Majutusteenuste hinnalangus oli ligi 30%. Vastupidises suunas mõjutas indeksi muutust enim toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemine. Põhiosa sellest andis puuvilja (22%) ning liha ja lihatoodete (7,5%) hinnatõus. Toidukaupadest odavnesid sama ajaga enim kartul (38%) ja värske köögivili (19%) ning kallinesid värske puuvili ja marjad (27%).

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad langesid eelmise aasta juuniga võrreldes 7,5% ja mittereguleeritavad hinnad tõusid 0,8%.