Statoili tankladisain Pärnu arhitektidelt

 (1)
Statoili tankladisain Pärnu arhitektidelt
Priit Simson

Statoili automaattanklate “1-2-3” disaini leidmiseks välja kuulutatud rahvusvahelise konkursi võitsid Pärnu arhitektid Ra Luhse (36) ja Tanel Tuhal (33) ning tõenäoliselt võetakse projekt kasutusele kõikides maades, kus Statoil tegutseb.

“Konkurents oli tõesti tihe, kuid Ra ja Taneli kavandid olid väga head ja novaatorlikud” ütles Statoil Eesti turundusjuht Hede Kerstin Luik. Konkursil osales 25 tööd kahekümnelt osalejalt üle kogu Baltikumi. Ehkki osalejad jaotusid kõigi kolme Balti riigi vahel võrdselt, olid Eesti arhitektide tööd märgatavalt teistest paremad ning jõudsid ainsatena finaali.

Luige sõnul on Statoil juba ammu otsinud huvitavat automaattanklate lahendust ning nüüd on väga tõenäoline, et Luhse ja Tuhali tehtud tüüpprojekt võetakse kasutusele kõigis maades, kus Statoil tegutseb.

“Isegi Statoili peadirektor Olav Fjell isiklikult kiitis meie automaattanklate projekti,” ütles Luik.

TANKLA MAKSAB NELI MILJONIT. Ühe automaattankla ehitusmaksumus on umbkaudu neli miljonit krooni, arhitektidele makstavaid tasusid ei soovinud Luik avaldada.

“Me ei projetkteerinud varikatust, vaid märki-sõnumit,” seletasid arhitektid oma ideed. Tuhali sõnul oli nende töö tüüpprojekt ning selle alusel võidakse ehitada niipalju tanklaid kui Statoilil vaja peaks minema. Iga uue tankla pealt autoritele lisatasu ei maksta. “Meile öeldi kohe, et mehed, see siin ei ole nagu muusikatööstuses” meenutas Tuhal.

Luhse sõnul on nad ennegi rahvusvahelistel konkurssidel osalenud. Näiteks Helsinki kontserdihalli ja Sibeliuse Akadeemia hoonetekompleksi konkursitöö. “Oleme väga konkursialdis büroo, püüame ikka osaleda nii avalikel konkurssidel kui ka kaasa lüüa neil võistupakkumistel, kuhu kutsutakse” ütles Luhse.

Võistlustöid hindas Ïürii ja Eesti Arhitektide Liidu komisjon, kes mõlmad märkisid, et Luhse & Tuhali töö on väga trenditeadlik ning sarnaneb ühe tänapäeva tipp-arhitekti Santiago Calatravia töödele.

“Eriti avaldas muljet konkursi läbi viimise kiirus” kommenteeris arhitekt Luhse toimunut. Konkurss kuulutati välja mais, tööjoonised valmisid juulis ning nüüd, detsembris on juba esimene tankla püsti. Nii kiireid ehitusi toimub harva ja see eeldab väga head koostööd kõigi süsteemi lülide vahel, ütles Luhse.

Võitjate firma Luhse & Tuhal asutati 1994 a. veebruaris peale Eest Rahva Muuseumi konkursi võitu.

NAGU ILF JA PETROV. “Teeme kõik suuremad asjad koos nagu tuntud vene kirjanikud Ilf ja Petrov,” ütles Luhse. Tema sõnul on arhitektuur ideede mäng ja neil käib see nagu tennis – üks mõtleb midagi välja ja põrgatab siis teisele, see omakorda tagasi.

Praeguseks on firma aasta-käive stabiliseerunud 2,3 miljoni krooni kanti aastas. Tehtud on kokku sadakond tööd juurdeehitustest suurprojektideni.

Järgmise suurema tööna valmib Luhse & Tuhalil Püha Birgitta Ordu kloostrikompleks Pirital. Tegemist on ordu ligi 700 aastase ajaloo jooksul esimese võistlusega parima sakraalehitise kavandi leidmiseks.