Sulling avas Rõivase asemel Klaipedas LNG ujuvterminali

 (14)
Anne Sulling
Anne SullingFoto: Tiit Blaat

Väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling osales täna koos Läti ja Leedu valitsusjuhtidega Klaipedas LNG ujuvterminali saabumistseremoonial. Sulling asendas tseremoonial peaminister Taavi Rõivast, kes jäi tööülesannete tõttu Eestisse.

Klaipedasse randunud LNG ehk veeldatud maagaasi ujuvterminal „Independence“ on esimene suuremahuline LNG terminal kogu Balti regioonis. Norra ja Lõuna-Korea ettevõtete poolt valmistatud laev mahutab 170 tuhat kuupmeetrit veeldatud maagaasi. See on varustatud seadmetega, mis võimaldavad muundada maagaasi veeldatud olekust gaasiliseks 11 miljonit kuupmeetrit päevas.

Anne Sulling ütles tseremoonial tehtud sõnavõtus, et terminali nimi on Balti riikide jaoks väga tähendusrikas.

„Sõnal „independence“, sõltumatus, on Eesti, Läti ja Leedu jaoks meie lähiajaloo tõttu väga oluline tähendus,“ ütles Sulling. „Ujuvterminali saabumisega Klaipedasse tõuseb märkimisväärselt nii Leedu kui kogu Balti regiooni energiasõltumatus.“

Sullingu sõnul on kõikide Balti riikide huvides arendada välja regionaalne gaasiturg. Selleks tuleb otsida alternatiivseid gaasiallikaid ning gaasiturg ühendada.

„Leedu on astunud suure sammu selle plaani elluviimisel,“ ütles Sulling. „Esimene suurem alternatiivne gaasi tarneallikas Balti riikidele on ujuvterminali näol nüüd olemas. Eesti gaasituruosalised saavad selle terminali näol endale võimaluse gaasi ostmiseks maailmaturu tingimustel.“

Sulling rõhutas vajadust jätkata tööd ühendatud gaasituru rajamisel. Sellega seoses tervitas ta arenguid Poola ja Leedu vaheliste ühenduste loomisel ning kinnitas Eesti soovi saada gaasitoru Eesti ja Soome vahel.

„Baltimaade ja Soome gaasiturgude ühendamine loob võimalusi täiendavate gaasi tarneahelateks lisaks täna avatud Klaipeda ujuvterminalile ka mujal Baltimaades," ütles väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling. "Seega on Eesti ja Soome vaheline gaasiühendus eelduseks regionaalse LNG terminali rajamisele ka Soome lahe kaldale,“

LNG ujuvterminali avatseremoonial Klaipedas võtsid veel sõna Leedu president Dalia Grybauskaite, Leedu peaminister Algirdas Butkevicius, Läti peaministeliir Laimdota Straujuma, Norra Euroopa asjade minister Vidar Helgesen ja Leedu energeetikaminister Rokas Masiulis.

Anne Sulling osales ka töölõunal, kus arutati regiooni energiajulgeolekuga seotud küsimusi.