Suur nõudlus ja pakkumise vähenemine pumpab kinnisvara hinda üles

 (58)
Kraanad
Uusarendus Tallinnas.Foto: Madis Veltman

Hoolimata puhkustest ja aasta soojemast kuust sõlmiti esialgsetel andmetel kogu Eestis juulikuus 1819 korteriomandi ostu-müügitehingut, mida oli mõnekümne võrra rohkem kui juunis, jäädes siiski kevadkuistele näitajatele alla.

Taoline lainetus, kus kevad ja hilissügis kipuvad aasta kõige aktiivsemad tehinguperioodid olema ning aasta algus ja suvi on vastukaaluks vähemaktiivsemad, on muutunud trendiks. Tallinna andmed näitavad üsna selgelt, et ehitustööd valmivad peamiselt kevadel ja sügisel ning hiliskevadel ja suvel on uute ehitustööde alustamise kõrgperiood.

Aktiivsus püsib

Tänavune aasta on esimese seitsme kuu põhjal olnud sama aktiivne kui eelmise aasta sama periood: tänavu sõlmiti 12 980 korteritehingut, mullu 12 918 tehingut.

Tehingute arv vähenes kõige enam Harjumaal - 70 võrra, mille taga on uute korterite pakkumise vähenemine Tallinnas.

Juulis oli korteritehingute mediaanhind Eestis 1419 EUR/m2. Aasta esimese seitsme kuu võrdluses on mediaanhind suurenenud praktiliselt igas maakonnas. Tehingute mediaanhind kasvab endiselt ning tänavu on keeruline uskuda, et see näitaja väheneb.

Esiteks, on Tallinnas uusarenduste pakkumine võrreldes eelmise aasta sama ajaga vähenenud ligi 400 võrra ning kuna nõudlus on endiselt tugev, on see hinnakasvu kiirendanud, mis avaldab mõju järgmise 12 kuu jooksul.

Teiseks on Tallinna mahu vähenemise kõrval arendustegevus endiselt optimistlik, seda just keskustest kaugemal, kus hinnatase on madalam. Sel ja järgmisel aastal valmivad uued korterelamud Kuressaares, Rakveres, Viljandis ja Võrus, mis kindlasti mõjutavad positiivselt statistikat. Seega on vägagi tõenäoline, et mediaanhind võib ajutiselt kiireneda, enne kui ta uuesti aeglustub.

Tallinnas pakkumine väheneb, aga kuna aga nõudlus on jäänud samaks ning laojäägi realiseerimine on kiirenenud, on eriti äärelinnas, kus laojäägi realiseerimine on tavaliselt kiirem, uusarenduste pakkumishind kasvanud mullusega võrreldes ligi 200 EUR/m2. Kiire kalkulatsioon näitab, et tehingute mediaanhind, mis Tallinnas oli nii juunis ja juulis üle 1900 EUR/m2, võib kerkida isegi kuni 2100 EUR/m2.

Tartus aktiivne juuli

Tartus oli uusarenduste keskmisest suurema mõju tõttu juuli aasta aktiivseim kuu – esialgsetel andmetel sõlmiti 186 korteri ostu-müügitehingut, mille mediaanhind oli 1456 EUR/m2. Võrreldes mullusega on tehingute aktiivsus pärast eelmise aasta tugevat tõusu püsinud esimesel seitsmel kuul stabiilsena – ligi 30 tehingut, mediaanhind on suurenenud 75 EUR/m2, saavutades taseme kuni 1434 EUR/m2.
Tallinna ja Tartu kõrval on ka Pärnus ja Narvas võrreldes mullusega tehingute arv suurenenud.
Pärnus tehingute arv eelmisel aastal teatavasti langes, tänavu on hakanud realiseeruma pikaajalisemad projektid ning aasta esimese seitsme kuuga on sõlmitud rohkem tehinguid kui 2017. aasta samal ajal. Aasta esimese seitsme kuuga sõlmiti Pärnus 538 korteritehingut - 70 võrra rohkem kui 2018. aastal, tehingute mediaanhind oli 1247 EUR/m2 - 53 eurot rohkem kui 2018. aastal.
Narvas on aga tehingute arv jäänud viimased aastad ühte ja samasse auku pidama, tehingute mediaanhind langeb aga endiselt. Esimese seitsme kuuga sõlmiti Narvas 427 korteritehingut, mida on 23 rohkem kui 2018. aastal ning tehingute mediaanhind oli 382 EUR/m2, mis on 13 EUR/m2 vähem võrreldes 2018. aastaga.