Šveitsis tulevad kolmapäeval käibele uued rahatähed

 (3)
Šveitsis tulevad kolmapäeval käibele uued rahatähed
Šveitsi seni kehtivad rahatähedFoto: Scanpix/ Reuters

Šveitsis, kus sularaha on jätkuvalt soosingus, tulevad kolmapäeval käibele uued 50-frangised rahatähed, kirjutab Bloomberg.

Zugi advokaat ja Šveitsi rahvapartei liige Manuel Brandenberg armastab sularaha. Kord ehmatas ta maksuametnikku, makstes oma maksud hunniku sularahaga.

„Sularaha on vara ja vabadus,“ ütles ta.

Tema meelestatus peegeldab Šveitsis valitsevaid emotsioone, kus terve põlvekonna vältel esmakordselt muudetakse rahatähtede kujundust.

Enam kui aastakümmne vältel kujundatud uute turvameetmetega rahatähed on selleks, et jääda. Erinevalt euroalast, ei kavatse Šveits rahatähtede nimiväärtuseid muuta – 10, 20, 50, 100 ja 200 franki. Isegi 1000 frangisest rahatähest ei ole plaanis loobuda.

Euroalal maadeldakse idee kallal, et kõrvaldada kuritegevusega võitluseks ringlusest 500-eurosed rahatähed.

Praegu on pangatähtede väljaandmine Šveitsi keskpanga ülesanne. Brandenberg soovib seda muuta, kirjutades rahatähtede nominaalid seadusesse.

„Me tahame, et sularaha ringlusesse jäämine oleks garanteeritud,“ ütles ta. „Kui see on seaduses, on seda keerulisem muuta.“

Austria asemajandusminister kutsus veebruaris üles samasuguseks meetmeks 500 eurose rahatähe puhul, mis peegeldab selgelt saksakeelse Euroopa privaatsuseelistust. See on kontrastiks sellistele maadele nagu Rootsi, kus sularaha kasutus on välja suremas.

Šveitsis võib sularaha kasutuse populaarsust näha sellest, et paljud Zürichi poed ei aktsepteeri pangakaarte.

„Ma maksan alati sularahas, kuna see laseb mul paremini kontrollida rahaasju,“ ütles 22-aastane mehhaanik Flamur Halili, kes ootas Zürichis Bahnhofstrasse võileivasabas. „Sularaha kasutades ei saa sattuda võlgadesse.“

Kui vaadata keskpankade keskpangaks nimetatud BIS 2014. aasta statistikat, siis Šveitsis on kaardimaksete suhe majanduse kogutoodangusse vaid kolmandik sellest, mis on Suurbritannias või Kanadas. Samas makseterminaale on võrdväärselt. Šveitsis makstakse umbes 20% ostude eest – sealhulgas kallite ehete eest sularahas, ütles kunagine rahandusminister Eveline Widmer-Schlumpf.

Kaasaajal kehtib Šveitsis anonüümsete sularahamaksetele 100 000 frangine piir. Briti keskpanga endine juhatuse liige Charles Goodhart ütles detsembris, et nii kõrge sularahamaksete piirangu kohta saab öelda vaid huumor.

Kõik ei ole sama meelt. 30-aastane sotsiaaldemokraat Cedric Wermuth ütles, et 1000 frangine on absurdelt suur rahatäht.

„Ma ei ole kunagi maksnud isegi 500-frangisega,“ ütles ta.