Sven Sester: minister Ligi valetab teadlikult

 (100)
1000 euroste arvete laiendatud arutelu riigikogus
Sven SesterFoto: Tanel Meos

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Sven Sesteri (IRL) hinnangul on rahandusminister Jürgen Ligi valinud teadlikult valeinformatsiooni levitamise tee.

Sven Sesteri sõnul ei pea paika Jürgen Ligi väide, et IRLi poolt välja pakutud madalapalgaliste tulumaksuvabastus vähendab kohalike omavalitsuste tulusid. „IRL on selgelt öelnud, et kohalikud omavalitsused saavad ka tulevikus 11,60% isiku deklareeritud brutotulust ja maksuvabastused tulevad riigile laekuva tulumaksu osa arvelt, nagu on praegu tulumaksuseaduse paragrahvis 5 kirjas. Seda, et tulumaksuvabastus ei mõjuta omavalitsuste tulusid on kinnitanud ka juhtiv maksuekspert Lasse Lehis. Seega on Jürgen Ligi poolt täna Eesti Päevalehes öeldu otsene avalikkuse eksitamine," rääkis Sester.

Maksimaalselt 140 miljonit

„Ühtlasi on alusetu rahandusministri väide, et IRLi madalapalgaliste tulumaksuvabastuse rahaline maksumus on 250 miljonit eurot. Maksuametist saadud andmete kohaselt on Eestis ligikaudu 335 000 inimest, kes teenivad 154 kuni 846 eurot. Võttes arvesse erinevad maksusoodustused, on keskmine maksutulu inimese kohta 35 eurot kuus. Seega saab madalapalgaliste tulumaksuvabastuse maksimaalne maksumus olla 140 miljonit eurot. Prognoosime, et hinnanguliselt 15% maksuvabastustest jääb erinevatel põhjusel kasutamata ning seega ongi madalapalgaliste tulumaksuvabastuse rahaline maht ligikaudu 120 miljonit eurot," lisas Sester.

Maksureformi tulemusena saab alla 500 euro teeniv inimene kuus kuni 69 eurot rohkem raha kätte ja enam tulumaksu ei maksa. Ka teiste madalapalgaliste maksukoormus väheneb ja sissetulek kasvab. Selleks seome maksuvaba miinimumi suuruse inimese sissetulekuga nii, et mida väiksem on sissetulek, seda suurem on maksuvaba tulu. See on uus ja oluliselt efektiivsem lähenemine võrreldes seniste maksuvaba tulu tõstmist puudutavate ettepanekutega.