Swedbank avaldas tänavuse majanduskasvu prognoosi

 (3)
Swedbank avaldas tänavuse majanduskasvu prognoosi
Foto: Tiit Blaat

Swedbank prognoosib tänavuseks majanduskasvuks 2,4 protsenti ja järgmiseks aastaks 2,5.

„Vaatamata halvenenud väliskeskkonnale, oli Eesti majanduskasv eelmisel aastal tugev. Meie arvestuste järgi kasvas majandus siis 3,7%. Eesti suuremate kaubanduspartnerite majanduskasvud on aga aeglustumas ja nende nõudlus nõrgemas. See piirab üha enam Eesti ettevõtete ekspordivõimalusi," teatas pank.

Swedbanki hinnangul ei ole drastilisi muutusi oodata, vaid aeglustub mõõdukama ja jätkusuutlikuma temponi.

Kui eelmistel aastatel aitas majanduskasvule kaasa ka suurenev hõive ehk suurem tööjõu panus, siis käesolevast aastast hõive kasv tõenäoliselt pidurdub ning sellest enam majanduskasvule täiendavat tuge ei ole. Swedbank korrigeeris majanduskasvu veidi ülespoole, kuna eelmise aasta oodatust tugevama kasvu mõju peaks ka sellesse aastasse kanduma. Samuti on väliskeskkonna väljavaade veidi parem, kui möödunud aasta sügisel.

Aeglasem majanduskasv peaks leevendama mõnevõrra pingeid tööturul. Vaatamata vähenevale tööjõu nõudlusele ja ka ettevõtete sektori aeglustuvale kasvule või isegi selle langusele, peaks palga nominaalkasv vaid veidi aeglustuma. Väike tööpuudus, väga kõrge tööhõive ja jätkuvalt tõsine tööjõupuudus hoiavad palgakasvu tugevana. Panga hinnangul aeglustub see eelmise aasta 7,5 protsendilt sel aastal 6,5 protsendini ning järgmisel aastal jääb palgakasv 5-6 protsendi piiresse. Kiire palgakasv võib suurendada veelgi ettevõtete tööjõukulusid, vähendada nende kasumlikkust ning koos sellega investeerimisvõimekust ja konkurentsivõimet.

Majanduskasvu aeglustumine hoiab tagasi hinnakasvu kiirenemist. Swedbanki hinnangul inflatsioon sel aastal veidi pidurdub ning selle taga on peamiselt kodukulude ja toiduainete hindade aeglasem tõus. Ka järgmisel aastal peaks inflatsioon jääma mõõdukaks. Kahel eesoleval on oodatav hinnakasv ligi kaks protsenti .

Kiire palgakasv, mõõdukas inflatsioon ja madalad intressimäärad on suurendanud tarbijate kindlustunnet ning see on hoidnud tarbimise kasvu tugevana. Majapidamise tarbimine on aga viimastel aastatel liikunud koos netopalga reaalkasvuga - selle kasv eelmisel aastal aeglustus ning aeglustumine jätkub ka sel ja järgmisel aastal. See peaks majapidamiste tarbimist veidi pidurdama.


Ekspressi konverents 2020