Swedbank: inflatsioon aeglustub tänavu 2,8 protsendini

 (2)
Pangaliidu pressiüritus
SwedbankFoto: Andres Putting

Tarbijakorv kallines detsembris aastaga 3,4 protsendi võrra. Kõige rohkem panustas hinnatõusu eluase. Tõusid elektri ja teiste energialiikide nagu puidu, gaasi jm hinnad. Kõrget elektri hinda ennustavad tulevikutehingud ka selle aasta alguseks, kuna külm ilm suurendab nõudlust. Lisaks elektrile ja küttele kerkis üüri hind, kirjutas Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.

Mootorikütuste hind tõusis üle-eelmise aasta detsembriga võrreldes tagasihoidlikult. Samas nafta hind odavnes detsembris maailmaturul nii USA dollarites kui eurodes arvestatuna. Nafta pakkumine püsib tugev, samal ajal kui nõudluse kasv aeglustub. Tootmismahtude vähendamise kokkulepe OPECi ja Venemaa vahel peaks nafta hinna edasist langust pidurdama. Swedbanki hinnangul püsib nafta hind sel aastal umbes samal tasemel kui 2018. aastal.

Toiduainete hinnatõus on viimasel kahel kuul olnud üsna tagasihoidlik. Kõige rohkem on kallinenud köögiviljad tänu põuasele suvele. Aktsiisimaksude tõus kergitas alkoholi ja tubaka hindu.

Hindu tõstab lisaks tugevale nõudlusele ka ettevõtete kulude kasv. Tööjõu kallinemine survestab eriti teenuste pakkujaid, kuna seal on tööjõu osakaal kogukuludes suurem. Kaubad kallinesid detsembris aastaga 2,1%, aga teenused koguni 5,9%. Viimast mõjutas detsembris oluliselt volatiilsete lennukipiletite hinnatõus. Lisaks meelelahutusele on aga kallinenud ka haridus ja tervishoid, eriti hambaravi.

Inflatsioon aeglustub Swedbanki hinnangul eelmise aasta 3,4 protsendilt 2,8 protsendini sellel aastal. Hinnatõus on väiksem, kuna energia hinnatõus peatub ja alkoholi aktsiisitõus jääb ära.