Tarbijahindade 0,7% kasvu detsembriga võrreldes panustas oodatult enim elektrihinna kallinemine. Nii aktsiisitõusust kui ka soodusmüükide lõppemisest tingituna toetas kasvu ka alkohoolsete jookide ja tubaka kõrgemad hinnad, kommenteeris Swedbank Eesti peaökonomisti Tõnu Mertsina tänaseid tarbijahinna numbreid.

Samas kompenseeris Mertsina sõnul osaliselt tarbijahinna kasvu tasuta linnatranspordi sisseseadmine Tallinnas ning ulatuslikud aastaalguse soodusmüügid riietele ja jalatsitele.

Toiduainete ja mootorikütuse hinnakasv kiirenes kuises võrdluses vastavalt 0,8% ja 0,6%-ni. Toiduainete maailmaturuhinnad on alates möödunud aasta sügisest suurema põllumajandustoodangu tõttu alanenud.

Samas on oodata Mertsina sõnul põllumajandussaaduste nõudluse kasvu, mis survestab toiduainete hindasid kasvusuunas. Samuti on raskete loodustingimuste mõju põllumajandustoodangule viimasel ajal kasvanud, mis muudab hinnad volatiilsemaks.

Vaatamata nafta maailmaturu suhteliselt nõrgale nõudlusele võrreldes tootmisega, on nii toornafta kui kohalikud kütusehinnad viimastel nädalatel mõnevõrra tõusnud. Majandusaktiivsuse kosudes võib Mertsina arvates karta kütusehindade kasvu jätkumist.

Tarbijahindade muutus sõltubki Mertsina arvates oluliselt majandusaktiivsusest nii globaalses plaanis, eurotsoonis ning sealt edasi ka Eestis. Hinnakasvu olulist kiirenemist lähikuudeks ette näha ei ole.

Alates möödunud aasta kevadest on aasta võrdluses administratiivselt reguleeritud hindade kasv aeglustunud. Seevastu mittereguleeritavate hindade kasv on kiirenenud.

Kuna alates jaanuarist on elektri hind (elekter moodustab THI-st 3,9%) valdavalt turul vabalt kujunev ning on arvestatud mittereguleeritavate hindade hulka, on selle kategooria hindade kasvu kiirenemine Mertsina arvates veelgi märgatavam.