„2013. aasta viimases kvartalis jõudsime omamoodi ooteseisundisse - Eesti majandus töötab rahulikult ja kindlalt, ent uusi investeeringuid tuleb peale vähe. See kajastub ka laenunõudluses - aasta viimane kvartal tõi olenemata sisetarbimise kasvust kaasa laenuportfelli kahanemise," ütles Swedbanki juht Eestis Priit Perens.

„Pankade jaoks oli lõppenud aasta keerulise turureaalsusega kohanemise aasta: õppisime elama ülimadalas intressikeskkonnas, otsides sisemisi võimalusi efektiivsuse suurendamiseks. Et efektiivsust kasvatada, koondasime kõigi kolme Balti riigi arendusprotsessid ühtse juhtimise alla - siinsete turgude suurust arvestades on mõistlikum tegeleda tootearendusega ühes kohas kolme asemel. Tänu ellu viidud muutustele saavutasime aasta teises pooles oma harjumuspärase efektiivsuse ja jõudsime alla 40% kulu-tulu suhteni.

Teiseks nii möödunud kui alanud aastat iseloomustavaks teemaks on klientide käitumisest juhitud muutused panga kanalites. Tänaseks on Swedbankil üle Eesti 8 kontorit, kus sularahatehinguid saab teha ainult automaatides, kuna nii kaardimaksete osakaal kui pangatehingute kolimine elektroonilistesse kanalitesse kiirenevad. Seda näitab kõige paremini mobiilipanga ülikiire areng - kui vaid poolteist aasta tagasi ületasid Swedbanki mobiiliäpi vahedusel tehtavad maksed esmakordselt kontoris sooritatud makseid, siis tänaseks on vahe kolmekordne ning mobiiliäpil igakuiseid kasutajaid 65 000 ehk kaks korda enam kui aasta tagasi," lausus Perens.

Laenud ja hoiused

Laenumaht kasvas aastaga 1,6% ja laenuportfell ulatus 6113 miljoni euroni.

Hoiused kasvasid 2013. aastal võrreldes eelmise aastaga 5,7%. 2013. aasta hoiuste kogumaht ulatus 5 678 miljoni euroni. Laenude ja hoiuste suhe langes aastaga 112%-lt 108%-le.

Krediidikvaliteet

Laenukahjude eraldised vähenesid 2013. aastal 30,6 miljonit eurot võrreldes 2012. aasta 39,5 miljoni euroga (vähenemine aasta arvestuses 23%). Laenukahjud vähenesid kõigis segmentides. Probleemsete laenude maht vähenes kogu aasta jooksul ning oli 150 miljonit eurot (2012. aastal 254 miljonit eurot). Vähenemise põhjuseks olid amortisatsioon ja laenude mahakandmised, samuti laenude paranenud kvaliteet. Uute probleemsete laenude lisandumine vähenes. Krediidikvaliteet paranes tänu uute madala riskiga laenude järk-järgulisele kasvule.

Tulud ja kulud

Puhas intressitulu vähenes aastaga 5% ning ulatus 162 miljoni euroni. Puhas teenustasutulu oli 2013. aastal 67 miljonit eurot, mis tähendab aasta varasemaga võrreldes 6% suurust kasvu. Seda toetasid peamiselt klientide suurenenud aktiivsus ja uute tehingute mahu kasv. Aktiivsete klientide hulk jätkas 2013. aastal kasvu ning on nüüd 800 000 (kasv aasta arvestuses 6500).

Kogukulud püsisid 2013. aastal muutumatuna, olles 105 miljonit eurot. Swedbank töötas välja ja rakendas 2013. aastal konsolideeritud Balti ärimudeli, et parandada tõhusust ja koostööd ning seeläbi ka teenuse kvaliteeti. Praeguseks on täies mahus tööle hakanud kolm kompetentsikeskust, mis keskenduvad teeninduskanalitele ning jae- ja korporatiivpangandusele. Selle tulemusena vähenes Swedbanki täistööajaga töötajate arv 2013. aastal Eestis 10%.

Neljandas kvartalis tegi kahjukindlustusettevõte Eesti emaettevõttele dividendimakse kogusummas 50 miljonit eurot, millega kaasnes 12 miljonit eurot maksukulu.

Kulude ja tulude suhe oli 2013. aastal 40% (2012. aastal 39%).

Kliendikesksus

2013. aastal tuli Swedbank Balti riikides enim armastatud kaubamärkide edetabelis viiendale kohale, olles nimekirjas 30 ettevõtte seas ainus pank. Neljandaks kvartaliks oli ligi üks kolmandik panga aktiivsetest klientidest kasutanud Swedbanki preemiaprogrammi pakutavaid hüvesid. Kliendid on tellinud preemiaprogrammi kaudu üle 500 000 kingituse ja 2012.-2013. aastal annetati Swedbanki annetuskeskkonna kaudu heategevuseks enam kui 300 000 eurot.

Swedbanki loodud Prototroni rahastu finantseeris esimese kahe tegutsemisaasta jooksul üheksa prototüübi loomist kokku 62 000 euro ulatuses. Nende seast on tänaseks juba turule jõudnud Flydogi mereseiresüsteem, Shaka tuulemõõtmisseade ning Qminderi järjekordade haldussüsteem. Rahastu eesmärk on toetada prototüüpide või esialgsete töömudelite loomist.

2013. aastal andsid 142 Swedbanki töötajat „Tagasi kooli!" algatuse abil 6000 õpilasele 260 rahateemalist külalistundi. Swedbank on „Tagasi kooli!" strateegiline partner. Algatus kutsuti ellu eesmärgiga edendada koolide koostööd muu ühiskonnaga, pakkudes inimestele võimalust jagada kooliõpilastega oma teadmisi ja kogemusi erinevatest eluvaldkondadest.