Tahate teenida suurt tulu? Kolige Marsile!

 (4)
Tahate teenida suurt tulu? Kolige Marsile!
Marsi pinnavormidFoto: Scanpix/ Reuters

Maailmakuulus miljardärist võlakirjainvestor Bill Gross jagas tavatut investeermisnõu. Viimase 40-aasta tootlus on märkimisväärne ja tõenäoliselt kordumatu – vähemalt planeedil Maa, vahendab Bloomberg.

Maailmas on võlakirjadega teenitud head tootlust tänu intressitaseme langusele, kaubanduse globaliseerumisele ja võla enneolematule kasvule. Need trendid on jõudmas lõpule ja kohati ei saa enam jätkuda. Ajalooliste tootluste taga on finantsvõimendus, mis aitas teenida nii jooksvat tulu ja kapitalikasvu.

„Selle kordumine ei ole ainult ebatõenäoline, kuid ka võimatu, välja arvatud juhul kui olete Elon Muski sõber ja tõmbate minema Marsile,“ kirjutas investeerimisguru. „Planeet Maa ei paku selliseid võimalusi.“

Gross arvutas, et tõenäoliselt teenivad võlakirjad järgmise 10 aasta jooksul 1,5-2,9% aastas ükskõik kas intressitase kahekordistub või kukub nulli.

„Võlakirjaturu ajalooline 40-aasta keskmine tootlus on 7,5% aastas,“ kirjutas ta. „See tootlus ongi vaid ajalugu. Selleks, et saavutada sama tootlus peaks intressitase kukkuma miinus 17 protsendile. Keegi Marsile pileteid ei soovi osta,“ naljatas Gross viidates olukorra absurdsusele.