Tallink jätkab Soome riigilt miljonite tagasi nõudmist

 (6)
Tallinki ja Viking Line laevad. Tallinna linn ja sadam
Viking XPRS ja Silja EuropaFoto: Vallo Kruuser

Tallink kaebas Soome appellatsioonikohtusse Helsingi ringkonnakohtu augusti otsuse, mis jättis Tallinki ja teised laevafirmad ilma võimalusest Soome riigilt miljoneid enammakstud navigatsioonitasu tagasi saada.

Ringkonnakohus tühistas maakohtu otsuse aastatel 2001-2004 enammakstud navigatsioonitasude tagasimaksmisest laevafirmadele põhjendusega, et nõue on aegunud.

Tallink Grupp ja selle tütarettevõtted Hansatee Cargo ja Tallink Silja OY küsisid kohtus tagasi vastavalt 13,2 miljonit, 0,4 miljonit ja 20,5 miljonit eurot, kokku 34,1 miljonit eurot. Üldse taotles 52 laevafirmat Soome riigilt tagasi kokku 91 miljonit eurot enammakstud navigatsioonitasu.

Eelmise kümnendi alguses küsis Soome välisliine sõitvatelt laevafirmadelt suuremat veeteede kasutuse tasu kui sisemaiseid liine sõitvatelt, põhjendusega, et välisliikluse tõttu on veeteede hoolduse, sh jäämurdmise kulu suurem. 2004. aastal lõpetas Soome välisfirmadelt suurema tasu küsimise, sest Euroopa komisjon oli algatamas tasumäärade ebaõigluse tõttu riigi vastu kohtuasja; kaks aastat hiljem muudeti ka seadust.