Tallinn kutsub tarbijaõiguste päevale


Tallinna ettevõtlusamet korraldab järgmisel neljapäeval, 19. märtsil tarbijaõiguste päeva, mille eesmärk on juhendada inimesi muutunud majanduslikus olukorras toime tulema ja julgelt enda õiguste eest välja astuma.

Neljapäeval, 19. märtsil toimub Rahvusraamatukogu suures saalis ja Lasnamäel Lindakivi Kultuurikeskuses tasuta teabepäev, kus räägitakse tarbijaõigustest ning keskendudes toimetulekule muutuvates oludes ja praegu majanduslikult keerulisel ajal. Mõlemas toimumiskohas on korraldatud ka tõlge: Rahvusraamatukogus sünkroontõlge vene keelde, Lindakivis olenevalt lektori keelest järeltõlge vene või eesti keelde.

Tarbijaõiguste päeva avab abilinnapea Jaanus Mutli Rahvusraamatukogus (Tõnismäe tn.2) kell 10, tutvustades Tallinna linna tegevust tarbijate heaks. Abilinnapea sõnul on tarbijal praeguses raskes majanduslikus olukorras nii-öelda „jämedam ots”, kuna just tarbijate pärast käib äge võitlus. „Seetõttu oleks tarbijal tõsiselt kasulik teada oma õigusi, et ta saaks võimalikult parimat teenust või toodet oma raskesti teeninud raha eest,” lausus Mutli. „Teabepäeval saab kuulda ka ettekandeid teemadel, kuidas oma rahaga säästlikult toime tulla ja hakkama saada, kui tööpuudus kummitab ja sissetulek ei võimalda seni harjutud tasemel tarbida.”

Teabepäeval räägitakse uuest töölepinguseadusest – mida on vaja teada nii töötegijatel kui ka tööotsijatel. Paraku ei käitu osad tööandjad töösuhetes korrektselt, mistõttu on kasulik tunda lihtsaid reegleid, kuidas käituda, kui tööandja soovib töösuhet lõpetada, tööaega lühendada, sundpuhkusele saata vms. Süvenev tööpuudus sunnib otsima tööd välismaal, kuid tööotsija võib teadmatusest sattuda petturist tööpakkujale.

Raskustesse sattunud inimeste jaoks on Tallinnal mitmeid toetusmeetmeid. Tutvustatakse, kes ja kuidas saavad taotleda sotsiaaltoetusi. Maksu- ja tolliameti esindaja räägib kaupadest, mille Eestisse sissetoomiseks on kehtestatud keelud või piirangud. Teema on kasulik ka väikeettevõtjatele, kes toovad kaupa reisikotis väljaspoolt Euroopa Liitu. Päeva lõpetab psühholoogiaprofessor Voldemar Kolga, kes õpetab, kuidas ka raskemates oludes asjadesse positiivselt suhtuda ja mõtted selged hoida.


Tarbijaõiguste päeva ajakava Rahvusraamatukogus:

10.00-10.15 abilinnapea Jaanus Mutli avab tarbijaõiguste päeva: Mida Tallinna linn teeb tarbija heaks?

10.15-11.00 Finantsinspektsioon tarbijate harijana, lektor Julia Bezrukova

11.00-11.45 Tarbijakaitse uues töölepingu seaduses, lektor Harry Taliga

11.45-12.30 Kriitilisemad küsimused töösuhete lõpetamisel, lektor Niina Siitam

12.30 -13.15 Välismaal töötamine: võimalused ja riskid tarbijakaitselisest aspektist, lektor Sirje Blumberg

13.15-14.00 Sotsiaaltoetused tallinlasele, lektor Ludmilla Leius.

14.00-14.30 Mis on sinu reisikotis? Kaubad, mille üle piiri toomisel on kehtestatud keelu ja piirangud, lektor Elika Brosman

14.30-15.00 Kuidas tekiks positiivne meelelaad, lektor Voldemar KolgaTarbijaõiguste päeva ajakava Lindakivi Kultuurikeskuses (J.Koorti 22)

15.00 Lasnamäe linnaosa vanema Kalle Klandorfi avasõnad

15.15-16.00 Korraldatud jäätmeveo rakendamine Tallinnas, muutused võrreldes vabaturu jäätmekäitlusega, lektor Jana Kivimägi

16.00-16.45 Pakendijäätmete taaskasutamine – kes saab sellest kasu, lektor Siret Kivilo

16.45-17.30 Finantsinspektsioon tarbijate harijana, lektor Julia Bezrukova

17.30-18.00 Sotsiaaltoetused tallinlasele, lektor Ludmilla Leius


Teabepäeva koordinaator on Tallinna ettevõtlusameti hinna ja tarbijakaitse teenistus, kelle ametnikele saab mõlemas saalis kohapeal küsimusi esitada. Kui neile kohe ei saa vastata, tehakse seda mõne päeva jooksul. Küsimusi saab ka ette saata aadressil tarbijainfo@tallinnlv.ee

Infot saad telefonil 640 4232 ja leiad veebilehelt www.tallinn.ee/tarbija