Tallinna geniaalne tasulise parkimise leping
Veebruari lõpus lõppes eelmine Tallinna tasulise parkimise leping, mida täitis AS Ühisteenused. Linna poolt välja kuulutatud riigihange uue teenindaja leidmiseks jooksis aga liiva, kuna linna poolt seatud nõuded ostusid liialt suureks äririskiks kõikidele ettevõtetele, kes hankedokumendid välja võtsid.
Täpsemalt sätestas linn hankes, et kolme aastase lepingu jooksul peab hanke võitja garanteerima linnale tulu 10,5 miljonit eurot. Arvestades, et 2010. aasta kogutulu Tallinna parkimisturult jäi umbes kolme miljoni euro juurde ning linna volikogu on ainus esindus, kes saab tulude suurendamist mõjutada, kas siis tasulise parkimisala suurendamise või hinna tõstmisega, peab mõistma, miks ükski seitsmest hankel osalenud ettevõttest tegelikku pakkumist linnale ei teinud.
Dokumendid hanke tarbeks võtsid välja: AS EMT, Citypark Eesti OÜ, Hansab AS, Securitas Eesti AS, Now Innovations OÜ, OÜ Europark ja AS Ühisteenused.
Kuna aga vana leping hakkas lõppema ning aeg pressis peale, ei saanud Tallinna linn enam uut hanget korraldada, vaid alustas Riigihanke seadusega kooskõlas olevalt "väljakuulutamiseta läbirääkimisi isikutega, kelle majanduslik ja finantsseisund ning tehniline ja kutsealane pädevus on eeldatavalt piisavad hankelepingu nõuetekohaseks täitmiseks". Sedasi seisab Raepressi vastustes Delfi Majandusele.
Ettevõtted, kellega läbirääkimisi alustati olid Europark Estonia OÜ, AS EMT ja AS Ühisteenused. Võitjateks ja tänasteks lepingupartneriteks järgnevaks kolmeks aastaks on Ühisteenused koostöös EMTga.
Uue, tänaseks juba allkirja saanud lepingu kohaselt alandas aga linn neile laekuma pidavat garanteeritud tulu üheksale miljonile eurole kolmelt aastalt. Tallinna linnavalitsus kommenteeris seda summat öeldes, et parkimistasu ootus lähtub keskmisest parkimistulust.
"Garanteeritud parkimistasu arvutamisel arvestati aastate keskmist ning seda, et 2011 aastal on Tallinn kultuuripealinn ja siia on oodata rohkelt turiste autodega. Samuti on suurenemas nõudlus parkimiskohtade järgi," ütles Tallinna Raepressi toimetaja Jaan Rõõmussaar.
Tallinna linn garanteeris omale järgmise kolme aastaga 9 miljonit eurot tulu, mille laekumine linnaeelarvesse on kindlam kui surm, sest isegi kui teenus firmale piisavalt tulu ei too, saab linn oma seeklid ikka kätte.
Europargi parklate juht Karol Kovanen ütles Delfi Majandusele, et kui vaadata eelmise aasta Tallinna parkimistulu suurust oli selleks kolm miljonit eurot.
"Tallinn nõudis aga järgmisel kolmel aastal garanteeritud tulu 10,5 miljonit. Ütlen, et seda on võimatu tagada. Linn halba diili sellega ei teinud, seda kindlasti, kuid välistas ka vaba konkurentsi ning mõistliku hanke," sõnas Kovanen.
"Hankel mitteosalemise põhjusteks toodi enda majanduslik ja finantsseisund, tehnilise ja kutsealase pädevuse puudumine, mis oleksid vajalikud hankelepingu nõuetekohaseks täitmiseks. Ettevõte kellel puuduvad vajalikud seadmed, tarkvara, kogemus ja personal ning nende finantsseisund on halb ja puudub võimalus saada nõutavaid kindlustusi ja pangagarantiisid, ei saagi hakata täitma haldusülesannet. Tuleb arvestada, et pakkujale antakse haldusülesanne määrata viivistasu otsuseid ning sellist ülesannet ei saa anda täita isikule, kes ei vasta eelnimetatud nõuetele," laiendas Rõõmussaar Tallinna seisukohta.
Taaskord pealinna tasulist parkimist korraldav AS Ühisteenused juht Alar Vasemägi ütles, et kuna nende teha ei ole parkimise hind ega ka parkimisala laius, saavad nemad vaid loota majanduse paranemisele.
"Loota on, et majanduse elavnemisega hakkavad ka inimesed rohkem taas linnas parkima ning sellest tõuseb ka meie käive ja kasum. Kuna leping on kolme aastane siis võib eeldada, et parkimistulud kasvavad," sõnas Vasemägi.