Tallinna lennujaam kasvatas aastaga reisijate arvu 260 000 võrra

 (2)
Tallinna Lennujaam. Juurdeehitus
Tallinna LennujaamFoto: Karin Kaljuläte

2019. aasta kokkuvõttes teenindas Tallinna lennujaam 3,26 miljonit reisijat, reisijate arv kasvas võrreldes 2018. aastaga kokku üheksa protsenti ehk enam kui 260 000 reisija võrra, teatas ettevõte.

Detsembris läbis Tallinna lennujaama 235 000 reisijat, mida oli kuus protsenti rohkem kui eelmise aasta viimasel kuul.

Tallinna Lennujaama juhatuse esimehe Riivo Tuvikese sõnul on kasvanud nii lennujaama läbivate turismi- kui ärireisijate arv. “3,26 miljoni reisija piiri ületamisele aitasid kaasa 2019. aastal avatud uued liinid, aga peamiseks mootoriks on reisijate nõudlus ja möödunud aasta näitas paljude liinide osas väga häid täituvusnumbreid. Meie liinivõrk ja kasvanud sagedused oluliste sõlmjaamadega võimaldavad Eestist reisijatele suuremat sihtkohtade valikut, aga toovad siia ka rohkem turiste ning ärireisijaid,“ lausus Tuvike.

Vaatamata muudatustele mitmete lennufirmade lennuplaanides püsis nõudlus stabiilselt kõrge, mille toel kasvas reisijate arv enam kui 9% ja regulaarlendude keskmine täituvus jõudis 75% juurde (mullu 70%). Reisijate arv kasvas kõikidel lennufirmadel peale Nordica, kes muutis oma äristrateegiat ja loobus regulaarlendude opereerimisest Tallinnas. Turuosalt suurimaks vedajaks tõusis AirBaltic, kes teenindas 21% kõikidest reisijatest, järgnes Nordica 14%-lise turuosaga ja Ryanair 10 protsendiga. 2019. aasta maikuus lisandus vedajate loetellu Valgevene lennufirma Belavia, kokku teostas regulaarlende 16 lennufirmat. Suurima arenguhüppe tegi Wizzair, kes lisas lende Kiievi liinile ja alustas lende Khuthaisi lennujaama Gruusias, mitmekordistades aastaga oma reisijate arvu.

Seotud lood:

Lisaks Belavia uutele lendudele Minski ja Wizzairi ühendusele Khuthaisiga avas AirBaltic 2019. aastal uue liini Malagasse Hispaania lõunarannikul ja hooajalised lennud Salzburgi Austrias. Lufthansa taasalustas lende Münchenisse, kokku toimusid regulaarlennud 36 erinevasse sihtkohta, sh aastaringselt 28 sihtkohta. Lisaks oli tšarterlendudel võimalik valida enam kui 40 puhkusesihtkoha vahel, millest populaarsemad on suvehooajal Türgi, Kreeka ja Bulgaaria, talvel peamiselt Egiptuse ja Kanaari saarte kuurordid.

Tallinna lennujaama kommertsjuht Eero Pärgmäe on kindel, et reisijate arv kasvab jõudsalt ka 2020. aastal. “Alanud aastal on oodata reisimisvõimaluste täienemist alates märtsi lõpust, kui AirBaltic avab uued otseliinid Rooma, Zürichisse, Hamburgi ja Nice’i. Austria odavlennufirma Lauda alustab lendamist Viinist ning töötame selle kallal, et uusi sihtkohti lisanduks veelgi,” rääkis Pärgmäe. Samuti on oodata lennuplaanide täiendamist mitmetel olemasolevatel liinidel, mis soodsa majanduskonjunktuuri jätkumisel tagavad kasvu ka alanud aastal.

Tallinna lennujaama reisiterminal on ehitatud 2,6 miljoni reisija teenindamiseks ning toimib juba praegu oma mahutavuse piiril. Lennujaama visioon aastaks 2035 näeb ette reisiterminali laiendamist kuni 6 miljoni reisija teenindamiseks. Riivo Tuvike tõdeb, et suure reisijate arvuga suvekuudel on lennujaamas tunda vajadust suurema terminali järele. “Tänu professionaalsele meeskonnale oleme kitsastest oludest hoolimata hästi hakkama saanud,“ lausus Tuvike, kuid lisab, et esimesed laiendusplaanid on juba töös: „Taristu kitsaskohad ei tohi jääda jalgu lennujaama ja reisijate arvu kasvu potentsiaalile. Praegu on lisandavate eelootealade ja pagasi käitlemise alade laiendused juba projekteerimise etapis, peagi alustame esimese reisiterminali laeindusetapi projekteerimisega ning ehitus peaks toimuma 2020-2022, mille tulemusena paraneb oluliselt lennujaama läbilaske võime ja teenuste kvaliteet,“ lisas Tuvike.